Марија Александровна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марија Александровна
Родена 17 октомври 1853
Царско Село, Руска Империја
Починала 24 октомври 1920
Цирих, Швајцарија

Марија Александровна (17 октомври 185324 октомври 1920) била ќерка на рускиот император Александар II Николаевич и на императорката Марија Александровна.

Животопис[уреди | уреди извор]

Се омажила на 23 јануари 1874 година со Алфред од Единбург (1844-1900), син на британската кралица Викторија Хановерска и принцот Алберт Сакс-Кобург. Во британското благородништво имала титула, војвотка од Единбург, а во германското благородништво имала титула војвотка од Сакс-Кобург и Гота.

Марија Александровна имала 5 деца: