Караѓорѓевиќи

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Династија Караѓорѓевиќ)
Династија Караѓорѓевиќ
Грб
ЗемјаСрбија, Југославија
ПрпадностСрпска
Основана1804
ОсновачКараѓорѓе Петровиќ
Тековен владетелАлександар II Караѓорѓевиќ
Последен владетелПетар II Караѓорѓевиќ
ТитулиПринц на Србија, Крал на Србија, Крал на Србите, Хрватите и Словенците, Крал на Југославија
ИмотСрбија и Југославија
Распад1945

Караѓорѓевиќ се српска кралска династија која владеела со Србија (а потоа и со кралствата СХС и Југославија). Нејзин владетелски претходник е династијата Обреновиќ. Караѓорѓевиќи се крвно поврзани со првата српска влатеделска династија - Немањиќите.

Родословие[уреди | уреди извор]

Слика ТитулаИме Владеење Белешки
Karađorđe Petrović, by Vladimir Borovikovsky, 1816.jpg Вожд
Караѓорѓе Петровиќ
15 февруари 1804 – 21 септември 1813 Водач на Првото српско востание.
Востанието било задушено.
PrinceAlexander I w.jpg Кнез на Србија
Александар
14 септември 1842 – 23 декември 1858 Абдицирал.
Династијата Обреновиќ се вратила на власт.
PetarI-Karadjordjevic.jpg Крал на Србија;
Крал на Србите, Хрватите и Словенците
Петар I
15 јуни 1903 – 16 август 1921 Во егзил од ноември 1915 поради Српската кампања.
Бил прогласен за крал на Србите, Хрватите и Словенците на 1 декември 1918.
Kralj aleksandar1.jpg Крал на Србите, Хрватите и Словенците;
Крал на Југославија
Александар I
16 август 1921 – 9 октомври 1934 Ја променил титулата во “крал на Југославија“ во 1929.
Убиен во Марсеј.
Prince Paul of Yugoslavia.jpg Кнез-намесник на Југославија
Павле
9 октомври 1934 – 27 март 1941 Кнез-намесник за Петар II.
Peter II Karadordevic.jpg Крал на Југославија
Петар II
9 октомври 1934 – 29 ноември 1945 Кнезот Павле бил намесник до пучот на 27 март 1941; во егзил од 17 април 1941, а монархијата била укината на 29 ноември 1945.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Династијата Караѓорѓевиќ