8 јануари (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1589  Иван Гундулиќ — хрватски поет и драмски писател.
1883  Павел Филонов — руски и советски сликар и поет.
1910  Галина Улјанова — руска и советска балерина.
1922  Дон Патинкин — израелско-американски економист.
1931  Видое Видичевски — македонски поет.
1935  Елвис Присли — американски пејач.
1937  Ширли Бејзи — велшка пејачка.
1942  Стивен Хокинг — англиски теориски физичар.
1942  Валја Балканска — бугарска пејачка.
1942  Џуничиро Коизумипремиер на Јапонија од 2001 до 2006 г.
1947  Дејвид Боуви — англиски пејач и рок артист.
1957  Ризван Сулејмани — македонски политичар.
1958  Игнасио Солозабал — шпански кошаркар.
1961  Калвин Смит — американски атлетичар.
1961  Иџет Меметинароден правобранител на Република Македонија.
1979  Адријан Муту — романски фудбалер.
1979  Стипе Плетикоса — хрватски фудбалски голман.
1982  Џонатан Кантвел — австралиски велосипедист.
1985  Џереми Хамонд — политички активист и хакер од Чикаго.
1986  Давид Силва — шпански фудбалер.
1991  Стефан Савиќ — црногорски фудбалер.
1992  Коке — шпански фудбалер.