Џонатан Кантвел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џонатан Кантвел
Лични податоци
Цело име Џонатан Кантвел
Прекар Џони
Роден 8 јануари 1982 (1982-01-08) (воз. 36 г.)
Австралија Австралија
Висина 1,74 м
Маса 69 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Свифт Карбон Мелбурн
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Аматерски клубови
2004–2005
2007
2015-
Пермак Бризо Бибанес
Кахала Ла Гранж
Карбон Мелбурн
Професионални клубови
2008
2009–2011
2012–2013
2014
Џитери Џос
Флај Ви Австралија
Тим Саксо Банк
Драпак Профешанл Сајклинг
Последна промена
1 мај 2016

Џонатан Кантвел (англиски: Jonathan Cantwell; р. 8 јануари 1982) — австралиски професионален друмски велосипедист, кој вози за аматерската екипа Свифт Карбон Мелбурн.

Кантвел станал професионалец во 2008 година, настапувајќи за екипите Џитери Џос и Флај Ви Австралија, пред да се приклучи кон Тим Саксо Банк за сезоната 2012.[1] Кантвел го направил своето деби на Гранд Тур на Тур де Франс 2012, каде бил назначен за водечки човек на спринтерот на екипата, Хуан Хосе Аедо; Кантвел го освоил својот прв пласман помеѓу првите десет на етапата 4, кога завршил шести.[2]

Кантвел го напуштил Тим Саксо-Тинкоф на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на Драпак Профешанл Сајклинг за сезоната 2014.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
Трка околу Вирџинија
1. Етапа 4
1. Етапа 5
3. Краен пласман Меѓународен велосипедски класик
2008
1. Краен пласман Трка Муриета
1. Етапа 1
1. Краен пласман Меѓународен велосипедски класик
2009
1. Краен пласман Трка на реката Мареј
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 7
1. Краен пласман Трка на Атланта
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 3
Трка околу Тасманија
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 10
1. Етапа 3 Трка Елк Гроув
1. Етапа 3 Сан Димас
2. Краен пласман Трка Муриета
1. Етапа 2
2. Краен пласман Тулса Таф
2. Гулбурн-Сиднеј
3. Краен пласман Хералд Сан Тур
1. Етапа 6
3. Краен пласман Меѓународен велосипедски класик
1. Етапа 17
5. Краен пласман Трка Гилонг
1. Етапа 1
2010
1. Краен пласман Меѓународен велосипедски класик
1. Етапа 7
1. Етапа 10
1. Етапа 12
1. Етапа 15
1. Етапа 16
1. Етапа 17
1. Краен пласман Трка Елк Гроув
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 2 Гулбурн-Сиднеј
1. Етапа 3 Џо Мартин
2. Краен пласман Велосипедски национален календар на САД
2. Краен пласман Трка Муриета
1. Етапа 2
2. Краен пласман Тулс Таф
3. Краен пласман Океанска турнеја UCI
9. Трка Батенкил
2011
1. MaillotAustralia.PNG Национални првенства за критериум
Трка на реката Мареј
1. Етапа 1
1. Етапа 9
1. Етапа 10
3. Краен пласман Тулса Таф
1. Етапа 1
4. Краен пласман Велосипедски национален календар на САД
5. Краен пласман Трка Америка Дејриленд
1. Етапа 5
10. Краен пласман Трка Елк Гроув
2012
Трка околу Тајван
1. Етапа 4
1. Етапа 7
7. Трофео Мигјорн
2013
2. Краен пласман Светски пристаништен класик
4. Фландриско првенство
2014
6. Краен пласман Хералд Сан Тур

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кантвел се приклучи во Саксо Банк“, „Yahoo! Eurosport“, TF1 Group, 8 ноември 2011 (посет. 4 јули 2012 г).
  2. Бенсон, Даниел. „Грајпел победи на етапата на Тур де Франс во Руен“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 4 јули 2012 (посет. 4 јули 2012 г).
  3. Драпак Сајклинг објави нови членови за 2014“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 2 октомври 2013 (посет. 5 ноември 2013 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]