Џонатан Кантвел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џонатан Кантвел
Лични податоци
Цело име Џонатан Кантвел
Прекар Џони
Роден 8 јануари 1982 (1982-01-08) (воз. 34 г.)
Висина 1,74 м
Маса 69 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Драпак Профешанл Сајклинг
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Аматерски клубови
2004–2005
2007
Пермак Бризо Бибанес
Кахала Ла Гранж
Професионални клубови
2008
2009–2011
2012–2013
2014
Џитери Џос
Флај Ви Австралија
Тим Саксо Банк
Драпак Профешанл Сајклинг
Последна промена
8 октомври 2014

Џонатан Кантвел (англиски: Jonathan Cantwell; р. 8 јануари 1982) — австралиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Драпак Профешанл Сајклинг.

Кантвел станал професионалец во 2008 година, настапувајќи за екипите Џитери Џос и Флај Ви Австралија, пред да се приклучи кон Тим Саксо Банк за сезоната 2012.[1] Кантвел го направил своето деби на Гранд Тур на Тур де Франс 2012, каде бил назначен за водечки човек на спринтерот на екипата, Хуан Хосе Аедо; Кантвел го освоил својот прв пласман помеѓу првите десет на етапата 4, кога завршил шести.[2]

Кантвел го напуштил Тим Саксо-Тинкоф на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на Драпак Профешанл Сајклинг за сезоната 2014.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
Трка околу Вирџинија
1. Етапа 4
1. Етапа 5
3. Краен пласман Меѓународен велосипедски класик
2008
1. Краен пласман Трка Муриета
1. Етапа 1
1. Краен пласман Меѓународен велосипедски класик
2009
1. Краен пласман Трка на реката Мареј
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 7
1. Краен пласман Трка на Атланта
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 3
Трка околу Тасманија
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 10
1. Етапа 3 Трка Елк Гроув
1. Етапа 3 Сан Димас
2. Краен пласман Трка Муриета
1. Етапа 2
2. Краен пласман Тулса Таф
2. Гулбурн-Сиднеј
3. Краен пласман Хералд Сан Тур
1. Етапа 6
3. Краен пласман Меѓународен велосипедски класик
1. Етапа 17
5. Краен пласман Трка Гилонг
1. Етапа 1
2010
1. Краен пласман Меѓународен велосипедски класик
1. Етапа 7
1. Етапа 10
1. Етапа 12
1. Етапа 15
1. Етапа 16
1. Етапа 17
1. Краен пласман Трка Елк Гроув
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 2 Гулбурн-Сиднеј
1. Етапа 3 Џо Мартин
2. Краен пласман Велосипедски национален календар на САД
2. Краен пласман Трка Муриета
1. Етапа 2
2. Краен пласман Тулс Таф
3. Краен пласман Океанска турнеја UCI
9. Трка Батенкил
2011
1. MaillotAustralia.PNG Национални првенства за критериум
Трка на реката Мареј
1. Етапа 1
1. Етапа 9
1. Етапа 10
3. Краен пласман Тулса Таф
1. Етапа 1
4. Краен пласман Велосипедски национален календар на САД
5. Краен пласман Трка Америка Дејриленд
1. Етапа 5
10. Краен пласман Трка Елк Гроув
2012
Трка околу Тајван
1. Етапа 4
1. Етапа 7
7. Трофео Мигјорн
2013
2. Краен пласман Светски пристаништен класик
4. Фландриско првенство
2014
6. Краен пласман Хералд Сан Тур

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кантвел се приклучи во Саксо Банк“, „Yahoo! Eurosport“, TF1 Group, 8 ноември 2011 (конс. 4 јули 2012).
  2. Бенсон, Даниел. „Грајпел победи на етапата на Тур де Франс во Руен“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 4 јули 2012 (конс. 4 јули 2012).
  3. Драпак Сајклинг објави нови членови за 2014“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 2 октомври 2013 (конс. 5 ноември 2013).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]