Џереми Хамонд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џереми Хамонд
Џереми Хамонд (лево) со неговиот брат близнак, Џејсон (десно)
Роден(а)Џереми Хамонд
8 јануари 1985
Чикаго
РодниниЏејсон Хамонд (брат близнак)
Страница

Џереми Хамонд (роден на 8 јануари 1985 година) е политички активист и хакер од Чикаго. Тој бил обвинет и осуден[1] на 10 ноември 2013 на 10 години затвор за кражба на броеви на 60,000 кредитни картички кои ги донирал за добротворни цели и лични информации на 860,000 корисници на Стратфор преку Викиликс[2][3][4].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://news.yahoo.com/chicago-hacker-tied-anonymous-given-10-years-prison-170917084--sector.html
  2. Free Hammond, May 7,2013
  3. Perlroth, Nicole. New York Times, March 12, 2012. "Inside the Stratfor Attack"
  4. Patel, Milan. Federal Bureau of Investigation, March 06, 2012. Archived at the Chicago Tribune. "Jeremy Hammond federal hacking complaint"