Галина Уланова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Галина Уланова
Галина Уланова во1968 год
Роден(а)Галина Сергеевна Уланова
26 декември 1909
Санкт Петербург, Руска Империја
Починал(а)21 март 1998
ПочивалиштеНоводевически гробишта, Москва
ЗанимањеПрима балерина
РаботодавачМариински театар, Болшој театар
Познат(а) поРомео и Јулија , Жизел, Црниот лебед
НаградиЗаслужен артис на СССР

Галина Сергеевна Уланова (26 декември 1909, Санкт Петербург - 21 март 1998, Москва) беше руска балерина. Најчесто ја наведуваат како една од најголемите балерина на 20 век[1].

Уланова со Јури Тимофеевич Зданов во Ромео и Јулија (Прокофиев)

Животопис[уреди | уреди извор]

Галина Уланова била ќерка на балетант од Театарот Мариински.

Своето образование како балерина го започнала на 9-годишна возраст во затвореното балетско театарско училиште. Во 1928 таа се запишала на Државната академија за опера и балет, која подоцна ќе стане Киров балет. Многу брзо таа станала првиот солист. Ученичка била на Агрипина Ваганова. Прво танцувала в Ленинград, а по-късно се премества в Болшой театър в Москва. Најпрво танцуваше во Ленинград, а подоцна се пресели во театарот Болшој во Москва[2].

Во 1940 година настапувала во насловната улога Јулија за премиерата на Балетот од Сергеј Прокофиев Ромео и Јулија. Постоијат информации дека била инспирација за оваа музика. Стекнала светска слава во 1940-тите. Таа ја носи титулата Народен уметник на СССР, двапати херој на социјалистичкиот труд, и била лауреат на 4 награди Сталин и на Лениновата награда[3].

После повеќе гостувања, 1944 станала член на Болшој театар во Москва[4]. Следната година таа ја имала насловната улога во праизведбата на „Пепелашка“ (исто така од Прокофиев). Во Балшој стеатарот останала до пензионирањето 1963.

После тоа работела како наставничка по балет.

Таа е единствената балерина на која и бил подигнат споменик за време на нејзиниот живот. Во Холандија, видови на лалиња се именувани по неа.

По повод 100-годишнината од нејзиното раѓање, пуштена била во промет сребрена паричка со нејзината слика во вредност од 2 рубли. Има и поштенски марки со нејзиниот портрет[5].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Galina Ulanovа“. Архивирано од изворникот на 2021-01-22. Посетено на 2020-04-03.
  2. „For Ulanova, preparing the role“. Архивирано од изворникот на 2020-11-27. Посетено на 2020-04-03.
  3. Obituary: Galina Ulanova
  4. Galina Ulanova (1910–1998)
  5. ulanova galina

Надворешни врски[уреди | уреди извор]