Прејди на содржината

6 март (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поврзани статии: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 март
Поврзани категории: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 март
1459  Јакоб Фугер — германски банкар.
1475  Mикеланџело — италијански сликар и вајар.
1875  Морис Равел — француски композитор.
1906  Лу Костело — американски глумец.
1926  Анджеј Вајда — полски филмски режисер.
1937  Валентина Терешкова — советски космонаут.
1944  Кири Те Канава — новозеландска оперска пејачка.
1953  Снежана Савиќ — српска глумица.
1954  Никица Цукров — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1954  Харалд Шумахер — германски фудбалски голман.
1972  Шекил О'Нил — американски кошаркар.
1973  Грег Остертаг — американски кошаркар.
1977  Јоргос Карагунис — грчки фудбалер.
1979  Тим Хауард — американски фудбалски голман.
1984  Томаш Марчињски — полски велосипедист.
1988  Симон Мињоле — белгиски фудбалер.
1989  Ањешка Радванска — полска тенисерка.
1989  Нелсон Оливеира — португалски велосипедист.
1991  Родриго — шпански фудбалер.
1994  Марко Мамиќ —хрватски ракометар.
1994  Маркус Смарт — американски кошаркар.
1996  Тимо Вернер — германски фудбалер.
1996  Кристијан Коулмен — американски атлетичар.