14 март (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1681  Георг Филип Телеман — германски барокен композитор.
1820  Виктор Емануел IIиталијански крал, прв монарх на обединета Италија.
1862  Вилхелм Бјеркнес — основач на метеорологијата како наука.
1866  Алексеј Троицки — руски шаховски велемајстор.
1879  Алберт Ајнштајн — германско-американски физичар.
1908  Коча Поповиќ — српски и југословенски офицер, политичар, филозоф и писател.
1913  Доминик Татарка — словачки писател.
1926  Карлос Кони — бразилски писател.
1927  Методија Симоновски — македонски етномузиколог и поет за деца.
1930  Бистрица Миркуловска — македонска писателка за деца.
1930  Томо Шијак — македонски сликар.
1933  Квинси Џонс — американски музичар и продуцент.
1933  Мајкл Кејн — англиски глумец.
1978  Питер ван ден Хогенбанд — холандски пливач.
1988  Стифен Кари — американски кошаркар.