7 март (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1693  Климент XIIIримски папа.
1475  Микеланџелоиталијански вајар, сликар, градител и поет.
1765  Жозеф Нисефор Ниепс — француски пронаоѓач, првенец на фотографијата.
1850  Томаш Масарик — чешки социолог, филозоф и политичар.
1864  Александар Радев — македонски деец и бугарски политичар.
1872  Пит Мондријан — холандски сликар и теоретичар.
1875  Морис Равел — француски композитор.
1926  Ернст Оцвирк — австриски фудбалер.
1936  Ристо Миљановски — македонски писател.
1937  Валентина Владимировна Терешкова — советски космонаут.
1951  Ненад Стекиќ — српски и југословенски атлетичар.
1952  Тоде Илиевски — македонски писател.
1953  Благоја Стефановски — македонски политичар.
1959  Илија Велев — македонски писател.
1959  Лучано Спалети — италијански фудбалер и тренер.
1960  Иван Лендл — чешки и американски тенисер.
1959  Владимир Талески — македонски поет, раскажувач.
1980  Лора Припон — американска глумица.
1984  Матје Фламини — француски фудбалер.
1984  Леј Шенг — кинески олимписки мечувалец.