16 март (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1480  Фернандо Магелан — португалски морепловец во служба на Шпанија.
1787  Георг Симеон Ом — германски физичар.
1926  Џери Луис — американски глумец.
1930  Изет Сарајлиќ — босански и југословенски поет.
1941  Бернардо Бертолучи — италијански режисер.
1950  Едхем Шљиво — босански и југословенски фудбалер.
1953  Ричард Сталман — американски информатичар, основач на движењето за Слободен Софтвер.
1959  Флејвер Флејв — американски рапер, член на групата „Паблик енеми“ (Public Enemy).
1989  Тео Волкот — англиски фудбалер.
1994  Жоел Ембид — камерунски кошаркар.