13 март (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1615  Инокентиј XIIримски папа.
1733  Џозеф Пристли — англиски материјалистички филозоф, физичар и хемичар.
1781  Карл Фридрих Шинкел — германски архитект, урбанист и сликар.
1855  Персивал Лоуел — американски астроном.
1860  Хуго Волф — австриски композитор.
1907  Петре Прличкоглумец и режисер, доајен на македонската театарска уметност.
1923  Емил Каревич — полски глумец.
1929  Борис Бузанчиќ — хрватски и југословенски глумец.
1941  Махмуд Дарвиш — палестински поет.
1944  Атина Бојаџи — македонска пливачка.
1945  Анатолиј Фоменко — руски математичар.
1955  Бруно Конти — италијански фудбалер и тренер.
1960  Адам Клејтон — ирски рок-музичар, член на групата „У2“ (U2).
1973  Едгар Давидс — холандски фудбалер.
1975  Марк Клатенбург — англиски фудбалски судија.
1978  Том Даниелсон — американски велосипедист.
1995  Микаела Шифрин — американска скијачка.