Микаела Шифрин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Микаела Шифрин
Алпски скијач
Шифрин во октомври 2016
ДисциплиниСлалом, Велеслалом, Супервелеслалом, Спуст, Комбинација
Роден(а)13 март 1995(1995-03-13)(29 г.)
Вејл, Колорадо, САД
Висина5 ст 7 ин (170 cм)[1]
Деби на Светскиот куп11 март,(на 15 години)
Olympics
Екипи3 – (2014, 2018, 2022)
Медали3 (2 gold)
World Championships
Екипи5 – (2013–2021]])
Медали11 (6 gold)
Светски куп
Сезони12 – (2011–2022)
Победи74 – (47 СЛ, 14 ВС, 4 СВС,
3 СП, 1 АК, 3 ГН, 2 ПСЛ)
Подиуми119 – (66 СЛ, 31 ВС, 8 СВС,
6 СПУ, 1 АК, 5 ГН, 2 ПСЛ)
Севкупни титули3 – (2017, 2018, 2019)
Дисциплински титули8 – (СЛ – 2013]–2015, 2017–2019, ВС – 2019, СВС – 2019)

Микаела Полин Шифрин (англ. Mikaela Pauline Shiffrin; родена на 13 март 1995 година во Вејл, Колорадо) е американска скијачка, двократна олимписка шампионка, шесткратна светска шампионка (рекорд меѓу сите северноамерикански скијачи), трикратен победник во Светскиот куп во генералниот пласман (2016/17, 2017/18, 2018/19), повеќекратен победник во фазите од Светскиот куп (второ место на вечната листа по бројот на победи во женска конкуренција по Линдзи Вон). Единствен спортист кој успеал да победи на 4 последователни светски првенства во алпско скијање во истата дисциплина (слалом - 2013, 2015, 2017, 2019 година).[2][3] Шифрин, со 18 години и 345 дена, е најмлад шампион во алпска дисциплина на Олимписките игри.[4][5][6][7]

Со освојувањето на својот втор олимписки златен медал во велеслалом 2018 година, Шифрин се изедначила со Тед Лигети и Андреа Мид Лоренс по бројот на освоени олимписки златни медали од американски олимпиец во алпско скијање. Таа е една од 5-те Американки кои ја освоиле титулата во генерален пласман на Светскиот куп. На Светските првенства, таа е најодликуваната американска алпска скијачка во историјата, со најмногу освоени медали (11 вкупно), меѓу кои рекордни шест злата.[8] Таа е исто така првата и единствената спортистка (во машка или женска конкуренција) која победила во сите шест дисциплини од ФИС Светскиот куп во алпско скијање. Победила во трките од Светскиот куп во слалом, паралелен слалом, велеслалом, супервелеслалом, спуст и алпска комбинација. Таа е најмладата скијачка (во машка или женска конкуренција) која успеала да победи на 50 трки од Светскиот куп, на возраст од 23 години и 9 месеци.

Победила на 73 трки од Светскиот куп, и е на второ место на вечната листа на алпски скијачи во таа конкуренција, меѓу кои се 47-те победи во слалом на светскиот куп (најмногу победи во слалом во машка или женска конкуренција). Таа е единствената спортистка (во машка или женска конкуренција) која победила на 15 трки во една календарска година, со победата на последниот слалом од сезоната во 2018 во Семеринг и го надминала Марсел Хиршер. Во сезоната 2019 станала првата спортистка (во машка или женска конкуренција) која победила на 17 трки од Светскиот куп во текот на една сезона, соборувајќи го рекордот од 14 победи кој што Френи Шнајдер го држела 30 години. Со освојувањето на злато во слалом на Светското првенство во 2019 година, таа станала првата алпска скијачка која го освоила светското првенство во истата дисциплина на четири последователни првенства.

Резултати од Светскиот куп[уреди | уреди извор]

Сезонски титули[уреди | уреди извор]

Шифрин во Оре 2018 година
Сезона
Дисциплина
2013 Слалом
2014 Слалом
2015 Слалом
2017 Генерален
Слалом
2018 Генерален
Слалом
2019 Генерален
Слалом
Супервелеслалом
Велеслалом

Сезонски пласман[уреди | уреди извор]

Сезона
Возраст Генерален Слалом Велеслалом Супервелеслалом Спуст Комбинација Паралелен
2012 16 43 17 49 - - - Н/П
2013 17 5 1 19 - - -
2014 18 6 1 7 - - -
2015 19 4 1 3 - - -
2016 20 10 4 21 39 - 23
2017 21 1 1 2 24 36 6
2018 22 1 1 3 28 5 -
2019 23 1 1 1 1 25 -
2020 24 2 2 3 7 5 - 20
2021 25 4 2 2 - - Н/П -
2022 26 1 2 3 4 26 -

Победи на трки[уреди | уреди извор]

Вкупно Слалом Велеслалом Спуст Супервелеслалом Комбинација Паралелен
Победи 74 47 14 3 4 1 5
Подиуми 119 66 31 6 8 1 7

Подиуми[уреди | уреди извор]

Сезона Podiums
Спуст Супервелеслалом Велеслалом Слалом Паралелен[1] Комбинација Вкупно
2nd 3rd 2nd 3rd 2nd 3rd 2nd 3rd 2nd 3rd 2nd 3rd 2nd 3rd Σ
2012 1 1 1
2013 4 2 1 4 3 7
2014 1 1 5 1 5 2 1 8
2015 1 1 5 1 6 2 8
2016 1 5 5 1 6
2017 3 1 6 1 1 1 1 11 2 1 14
2018 1 2 2 1 2 7 1 2 12 2 4 18
2019 3 4 2 8 1 2 1 17 2 2 21
2020 1 1 1 1 1 1 2 3 1 1 6 3 4 13
2021 1 1 1 2 3 2 3 4 3 10
2022 1 1 2 2 1 1 2 3 5 5 3 13
Вкупно 3 1 2 4 1 3 14 7 10 47 11 8 5 1 1 1 0 0 74 21 24 119
6 8 31 66 7 1 119

Резултати од Светски првенства[уреди | уреди извор]

Шифрин за прв пат настапила на Светското првенство во 2013 година во Шладминг, Австрија, и завршила на шесто место во велеслаломот во Планаи. Два дена подоцна во слалом, станала светски првак на 17 години.[9]

година
Возраст Слалом Велеслалом Супервелеслалом Спуст Комбинација
2013 17 1 6 - - -
2015 19 1 8 - - -
2017 21 1 2 - - -
2019 23 1 3 1 - -
2021 25 3 2 3 - 1

Олимписки резултати[уреди | уреди извор]

Шифрин била фаворит за победа во слаломот на Зимските олимписки игри 2014 година во Сочи, Русија. Водела по првото возење, а во второто за малку ќе паднела но сепак победила. Со тоа, на три недели пред својот 19-ти роденден, таа станала најмладата шампионка во слалом во историјата на Олимпијадите.[5][6][7] Три дена претходно, го освоила петтото место во велеслалом.[10]

На Зимските олимписки игри 2018 во Пјонгчанг го освоила златниот медал во велеслалом и сребрениот медал во комбинација.[11] Во слалом завршила на 4-тото место и покрај тоа што била главен фаворит за златниот медал.[12]

година
Возраст Слалом Велеслалом Супервелеслалом Спуст Комбинација Тимски трки
2014 18 1 5 - - - Н/П
2018 22 4 1 - - 2 -
2022 26 DNF1 DNF1 9 18 DNF2 4

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Mikaela Shiffrin“. alpine.usskiteam.com. U.S. Ski and Snowboard Association. Посетено на May 28, 2017.
 2. Mintz, Geoff (March 16, 2013). „Shiffrin comes from behind to claim season slalom title“. Ski Racing.com.
 3. Zaccardi, Nick (March 21, 2015). „Mikaela Shiffrin takes third straight World Cup slalom season title“. nbcsports.com. Посетено на March 21, 2015.
 4. „Mikaela Shiffrin wins gold in slalom“. ESPN. Associated Press. February 21, 2014. Посетено на February 24, 2014.
 5. 5,0 5,1 Dufresne, Chris (February 21, 2014). „Sochi Olympics: Mikaela Shiffrin overcomes near crash to win gold“. Los Angeles Times. Посетено на February 24, 2014.[мртва врска]
 6. 6,0 6,1 „U.S. teen Mikaela Shiffrin wins historic Olympic slalom gold“. CBS News. CBS/Associated Press. February 21, 2014. Посетено на February 24, 2014.
 7. 7,0 7,1 „Shiffrin becomes youngest ever Olympic slalom champion“. International Ski Federation (FIS). February 21, 2014. Архивирано од изворникот на March 4, 2014. Посетено на February 24, 2014.
 8. Bengel, Chris (February 15, 2021). „Mikaela Shiffrin breaks American skiing records held by Lindsey Vonn, Ted Ligety“. CBS. Посетено на February 21, 2021.
 9. Mintz, Geoff (February 16, 2013). „17-year-old Mikaela Shiffrin, your 2013 slalom World Champion“. Ski Racing.
 10. Moore, David Leon (February 18, 2014). „Tina Maze wins women's giant slalom“. USA Today. Посетено на December 28, 2019.
 11. Peter, Josh (February 22, 2018). „Mikeala Shiffrin leaves 2018 Winter Olympics with 2 medals not 5, and she is delighted“. USA Today. Посетено на December 28, 2019.
 12. Lewis, Aimee (February 16, 2018). „Favorite Mikeala Shiffrin misses out on slalom medal at Olympics“. CNN. Посетено на December 28, 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]