28 март (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поврзани статии: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 март
Поврзани категории: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 март
1483  Рафаело Сантииталијански сликар, истакнат претставник на ренесансата во сликарството.
1749  Пјер Симон Лаплас — француски астроном, физичар и математичар.
1799  Карл фон Базедов — германски лекар и научник.
1800  Јохан Георг Ваглер — германски зоолог.
1824  Бранко Радичевиќ — српски поет.
1868  Алексеј Максимович Пешков — попознат како Максим Горки, руски писател.
1914  Бохумил Храбал — чешки писател.
1921  Дирк Богард — англиски глумец.
1936  Марио Варгас Љоса — перуански писател, добитник на Нобеловата награда во 2010 година.
1942  Џери Слоун — американски кошаркарски тренер.
1944  Киќо Слабинац — хрватски и југословенски пејач.
1944  Рик Бери — американски кошаркар.
1961  Бајрон Скот — американски кошаркар и тренер.
1962  Јуре Франко — словенечки и југословенски скијач.
1964  Александар Волков — украински и советски кошаркар.
1965  Срѓан Тодоровиќ — српски и југословенски глумец и музичар.
1966  Џон Акселрод — американски диригент.
1977  Раду Јуде — романски филмски режисер.
1985  Станислас Вавринка — швајцарски тенисер.
1986  Лејди Гага — американска поп-пејачка.
1987  Кајетано Сармиенто — колумбиски велосипедист.
1993  Матија Настасиќ — српски фудбалер.
1996  Бенжамен Павар — француски фудбалер.