Прејди на содржината

Срѓан Тодоровиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Срѓан Тодоровиќ
Срѓан Тодоровиќ
Роден(а)Предлошка:Ден на раѓање и година
Белград
НационалностСрбом
ОбразованиеФакултет за глума, Белград
Алма матерУниверзитет за глума во Белград
ЗанимањеГлумец, музучар
Деца1
РодителиБора Тодоровиќ
Снеќана Матич

Срѓан „Жика“ Тодоровиќ (роден на 28 март 1965 година) е српски глумец и музичар. Свирел во бројни бендови, меѓу кои Екатарина Велика, Дисциплина Киче, Радничка Контрола и Безобразно Зелено.

Срѓан е син на српскиот глумец Бора Тодоровиќ од неговата прва сопруга Снежана Матиќ. Оженет е со Ана, со која го добил син Дејан кој починал кон крајот на 2017 година на три години.[1]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Со Радничка Контрола[уреди | уреди извор]

 • „Досада“ / „ТВ у колору“ (1981)

Со Безобразно Зелено[уреди | уреди извор]

 • 1 (1983)

Со Дисциплина Кичма[уреди | уреди извор]

 • Sviđa mi se da ti ne bude prijatno (1983)
 • Ја имам Шарене Очи (1985) (ЕП)
 • Svi za mnom! (1986)
 • Дечија песма (1988) (ЕП, гостување)

Со Екатарина Велика[уреди | уреди извор]

 • Љубав (1987)
 • Samo par godina za nas (1989)
 • Neko nas posmatra (1993, гостување)
 • Kao u snu – Live '91 (2001, во живо, гостување)

Со Казна За Уши[уреди | уреди извор]

 • 3 (1994, поделен албум, гостување)
 • Izliv radosti napad sreće (1994)

Со Партибрејкерс[уреди | уреди извор]

 • Кисело и слатко (1994)

Со Електрични Оргазам[уреди | уреди извор]

 • Зашто да не! (1994)
 • A um bum (1999) (гостување)
 • Најболје песме кн. 2 1992-1999 (компилација, траки од Zašto da ne! )

Со Плејбој[уреди | уреди извор]

 • „Зајдено“ (1995) (сингл, гостување)

Филмографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Preminuo sin (3) Srđana Todorovića, obdukcija otkrila uzrok smrti“ [Srđan Todorović's son (3) died, the autopsy unveiled the cause of death]. novosti.rs (српски). Novosti. 21 December 2017. Посетено на 22 December 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]