Ќе се вратат штрковите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ќе се вратат штрковите (Vratiće se rode)
200px
Лого
Формат драма, комедија
Создадена од Драган Бјелогрлиќ
Горан Бјелогрлиќ
Бранимир Брстина
Настапуваат Драган Бјелогрлиќ
Никола Ѓуричко
Срѓан Тодоровиќ
Земја на потекло  Србија
Број на епизоди 25
Продукција
Изврш(ен/ни) продуцент(и) Драган Бјелогрлиќ
Горан Бјелогрлиќ
Анета Ивановиќ
Светлана Дринјаковиќ
Времетраење 45 minutes
Емитување
Канал на емитување  Србија B92
Македонија Македонија А1
Формат на слика Висока дефиниција (HDTV)
Период на прикажување 9 ноември, 2007

Ќе се вратат штрковите (српски: Вратиће се роде) е српска телевизиска серија во копродукција со „Кобрафилм“, „Адреналин“ и телевизија „Б92“.

Серијата се состои од 25 епизоди, секоја со времетраење по 45 минути. Во споредба со други српски серии, се разликува по обемот, бројот на глумци и техниката на снимање. Режијата е на Горан Гаиќ, а сценарист Никола Пејаковиќ. Серијата е снимана на локации во Белград и селото Баранда.

Во Србија, серијата се емитува на телевизијата Б92 во секој петок во 21:00, во Црна Гора на Тв Ин, во Хрватска се емитува на Нова тв, во БиХ на РТРС и ФТВ, а во Македонија на А1 телевизија, секој понеделник во 20:30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]