4 март (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1188  Бланка Кастиљска — сопруга на кралот Луј VIII.
1678  Антонио Вивалдивенецијански свештеник и композитор.
1878  Пјотр Демјанович Успенски — руски филозоф.
1934  Александар Митевски — македонски поет.
1935  Бент Ларсен — дански шахист.
1947  Јан Гарбарек — норвешки џез-музичар.
1951  Кени Далглиш — шкотски фудбалер и тренер.
1954  Кетрин О'Хара — американска глумица.
1954  Франсоа Фијон — француски премиер.
1961  Теодосиј Спасов — бугарски џез-музичар.
1962  Мирсад Баљиќ — босански и југословенски фудбалер.
1965  Халед Хосеини — авганистански писател и лекар.
1967  Еван Дандо — американски рок-музичар.
1968  Киријакос Мицотакис — грчки политичар.
1974  Младен Крстаиќ — српски фудбалер и тренер.
1983  Зоран Балдовалиев — македонски фудбалер.
1985  Хрвоје Чале — хрватски фудбалер.
1990  Дрејмонд Грин — американски кошаркар.
1992  Бернд Лено — германски фудбалски голман.