Кајетано Сармиенто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кајетано Сармиенто
Лични податоци
Цело имеКајетано Хосе Сармиенто Тунароса
Роден28 март 1987 (1987-03-28) (34 г.)
Аркабуко, Бојака, Колумбија
Висина1,68 м
Маса56 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКанондејл
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2007
2007–2008
2008–2009
Бојака ес Пара Вирирла
Вакенхут
УНЕ
Професионални клубови
2010–2011
2012–
Аква & Сапоне
Ликвигас-Канондејл
Значајни победи
Џиробио (2009)
Последна промена
29 октомври 2014

Кајетано Хосе Сармиенто Тунароса (шпански: Cayetano José Sarmiento Tunarrosa; р. 28 март 1987) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Канондејл.[1] Роден во Аркабуко, Бојака, Сармиенто се натпреварува како професионалец од 2010, настапувајќи за екипата Аква & Сапоне, пред да се пресели во Ликвигас-Канондејл за сезоната 2012.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
3. Краен пласман Вуелта ал Еквадор
1. Етапа 1
2008
1. Краен пласман Класика Маринилја
1. Етапа 2
1. Краен пласман Класика Насионал Сјудад де Анапоима
1. Етапа 1
2. Краен пласман Класика Интернасионал де Богота
3. Краен пласман Класика Бојака
3. Краен пласман Вуелта а Колумбија под 23 години
1. Етапа 6
7. Краен пласман Вуелта ал Еквадор
2009
1. Краен пласман Џиробио
2. Панамериканско друмско првенство под 23 години
2. Национално друмски првенство под 23 години
2. Краен пласман Класика Алкадија де Паска
2. Краен пласман Класика Рионегро кон Футуро-Агус де Рионегро
3. Панамериканско друмско првенство
4. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста Монблан
5. Краен пласман Класика Сјудад де Гирардо
5. Краен пласман Класика Насионал Сјудад де Анапоима
2010
5. Краен пласман Трка околу Словенија
2012
1. Jersey white dots on red.svg Планински пласман Критериум ду Дофине
2013
9. Краен пласман Вуелта а Бургос

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 47 32 91
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 60 57

СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Шест нови лица во Ликвигас-Канондале“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. 23 ноември 2011. Посетено на 9 јуни 2012.
  2. „Претставување на екипата Ликвигас-Канондале 2012“. Cannondale Bicycle Corporation. Dorel Industries. 12 јануари 2012. Посетено на 9 јуни 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Возачи во Колумбија