Прејди на содржината

3 март (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поврзани статии: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 март
Поврзани категории: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 март
1847  Александар Грахам - Бел — американски пронаоѓач - физичар, творец на телефонот.
1872  Борис Дранговофицер и воен теоретичар на бугарската армија.
1876  Марија Георгиевна — принцеза на Грција.
1895  Рагнар Фриш — норвешки економист, добитник на Нобеловата награда во 1969 година.
1898  Харалампие Манчев — македонски медицински научен истражувач.
1898  Растко Петровиќ — српски писател, дипломат и критичар.
1906  Артур Лундквист — шведски писател, критичар и преведувач.
1911  Џин Харлоу — американска филмска глумица.
1915  Страшо Пинџурнароден херој на Македонија.
1922  Нандор Хидекути — унгарски фудбалер.
1925  Рима Маркова — советска и руска глумица.
1947  Џенифер Ворнс — американска пејачка.
1947  Оскар Табарез — уругвајски фудбалер и тренер.
1953  Јагода Михајловска - Георгиева — македонска писателка и есеистка.
1953  Артур Антунеш Коимбра, познат како „Зико“ — бразилски фудбалер и тренер.
1956  Збигњев Боњек — полски фудбалер.
1958  Миранда Ричардсон — англиска глумица.
1959  Душко Вујошевиќ — српски кошаркарски тренер.
1962  Џеки Џојнер-Керси — американска атлетичарка.
1965  Мендух Тачи — македонски политичар, претседател на „Демократската партија на Албанците (ДПА)“
1967  Зоран Коњановски — македонски политичар.
1975  Шеваљ Етхеми — поранешен член на ОНА.
1981  Ласло Наѓ — унгарски ракометар.
1986  Мехмет Топал — турски фудбалер.
1991  Виктор Елијас — шпански глумец и пејач.
1991  Андреас Волф — германски ракометар.
1993  Мијајло Марсениќ — српски ракометар.
1993  Антонио Ридигер — германски фудбалер.
1998  Џејсон Тејтум — американски кошаркар.