Виктор Елијас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виктор Елијас
Роден(а)Виктор Елијас Виљаграса Алварез (шп:Víctor Elías Villagrasa Álvarez)
Активен(1998-денес)

Виктор Елијас Виљаграса Алварез (шпански: Víctor Elías Villagrasa Álvarez; 3 март 1991) е шпански глумец и пејач

Животопис[уреди | уреди извор]

Неговата мајка е сестра на таткото на Принцезата Летисија (Летисиа Ортиз Рокасолано). Уште од четири години настапувал во театар. А првпат се појавил на телевизија во 1998 година во серијата "Hermanas" (Сестри). Стана многу познат по илогата на Гиље во ТВ серијата Серанови. Заедно со колегите глумци од оваа серија ја основаа групата Санта Хуста Клан (Santa Justa Klan-SJK). Групата досега издаде 2 албуми

Кариера[уреди | уреди извор]

Филмови[уреди | уреди извор]

  • El espinazo del diablo (2001)
  • El florido pensil (2002)
  • Héroes de verdad(2004)
  • Nuestro pequeño secreto (2004)

ТВ Серии[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]