Анатолиј Фоменко

Од Википедија — слободната енциклопедија

Анатоли Тимофеевич Фоменко (роден 13 март 1945) — руски математичар и автор. Тој е член на Руската академија на науките. Автор е на 180 научни дела, најпознат по своето дело Нова Хронологиja .

Дела[уреди | уреди извор]

  • А.Фоменко, Г.Носовски. "Кой век сме сега?". - България, София, "Литера Прима", 2004. буг. .