Том Даниелсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Том Даниелсон
Даниелсон на Трката околу Алберта 2014
Лични податоци
Цело имеТомас Даниелсон
ПрекарТом или Томи Д[1]
Роден13 март 1978 (1978-03-13) (45 г.)
Ист Лајм, Конектикат, САД
Висина1,77 м
Маса62 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
1999–2001 СоБе/Хедсхок
Професионални клубови
2002
2003
2004
2005–2007
2008–2015
Меркури
Сатурн
Фаса Бортоло
Дискавери Канал
Слипстрим-Чипотл
Значајни победи
Трка околу езерото Кукунор (2002)
Тур де Лангкави (2003)
Велосипедски класик Каскада (2003)
Маунт Еванс (2004, 2007, 2009)
Трка околу Јута (2013, 2014)

Томас „Том“ Даниелсон (англиски: Thomas "Tom" Danielson; р. 13 март 1978) — поранешен американски професионален друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 2002-2015 за екипите Меркури (2002), Сатурн (2003), Фаса Бортоло (2004), Дискавери Канал (2005–2007) и Канондејл-Гармин (2008–2015).[2] Тој бил двапати суспендиран за допинг во неговата кариера.

Кариера[уреди | уреди извор]

Рани години[уреди | уреди извор]

Даниелсон моментално го држи рекордот за најбрзо искачување на планината Вашингтон, Њу Хемпшир, како дел од велосипедската трка, која се одржува таму.[3][4] Претходниот носител на рекордот бил американската велосипедска легенда, Тајлер Хамилтон. Исто така го држи рекордот на планината Еванс во Колорадо, на кој поминува највисокиот асфалтиран пат во Северна Америка.[5][6] Претходен носител на рекордот бил Џонатан Вотерс, кој е моментален тренер на Даниелсон.[5][7]

Во 2004, Даниелсон имал големи несогласувања со италијанската екипа Фаса Бортоло, пропуштајќи го пролетниот дел од сезоната поради проблеми со визата.[8] Подоцна, возел за американската екипа Дискавери Ченл, со која победил на Трката околу Џорџија 2005 и Трката околу Австрија 2006.[9][10] Откако Дискавери Ченл се распаднал во 2008, Даниелсон станал дел од екипата Гармин-Чипотл.[11]

2010[уреди | уреди извор]

Даниелсон ја започнал сезоната со освојувањето на дванаесеттото место на Средоземната трка и на Тур ду Хаут Вар. Потоа, настапил на Париз-Ница, но имал потешкотии на трката и завршил на 52. место. По Париз-Ница, Даниелсон се вратил во форма и завршил втор на Трката Џила, веднаш зад Леви Лајпхајмер (Тим РадиоШек). Неколку недели подоцна, Даниелсон возел на Трката околу Калифорнија, но не успеал да ја заврши трката. Потоа, настапил на Тур де Свис, каде завршил на 25. место. Даниелсон бил осми на Трката околу Полска и Трофео Мелинда. Еден месец подоцна, Даниелсон првпат возел на Вуелта а Еспања. Ја завршил трката како највисоко пласиран Американец, на осмото место. Даниелсон ја завршил сезоната со 29. место на Џиро дел’Емилија.

2011[уреди | уреди извор]

Даниелсон ја започнал сезоната на Вуелта а Мајорка и завршил 36. на третиот класик, Трофео Деја. Потоа возел на Волта ао Алгарве и завршил како 31., додека на Вуелта а Мурсија завршил на 20. место во генералниот пласман. Меѓутоа, по Мурсија, формата на Даниелсон опаднала, завршувајќи дури на 55. место на Волта а Каталуња, 47. на ГП Мигел Индураин и 18. во генералниот пласман на Трката околу Баскија. По Баскија, Даниелсон се повлекол од тркањето и се насочил кон тренирање. Неколку недели подоцна, Даниелсон се вратил и завршил на 20. место на Тур де Романди. Потоа, завршил на третото место во генералниот пласман на Трката околу Калифорнија и деветти на Тур де Свис, што му го донеле дебито на Тур де Франс, каде имал добар настап и завршил како највисоко пласиран Американец на осмото место.[12][13][14] По Тур, Даниелсон завршил на петтото место во генералниот пласман на Трката околу Јута и бил четвртти на првото издание на САД Про Сајклинг Челинџ. По двете американски трки, Даниелсон ја завршил сезоната со настап Гран при Монтреал.

2012[уреди | уреди извор]

Откако не можел да настапи на Тур де Лангкави, Даниелсон се вратил во форма на Волта а Каталуња, каде завршил како дванаесетти во генералниот пласман и втор во планинскиот пласман. По Каталуња, Даниелсон завршил на 20. место на Трката околу Баскија и покажал добри резултати на Трката околу Калифорнија, каде го освоил петтото место на кралската етапа на трката.[15] Исто така завршил на деветтото место на етапата 5 на поединечниот хронометар, со што го задржал високиот пласман во генералниот пласман.[16] Овие резултати му помогнале да дојде до третото скалило на подиумот.[17] По Калифорнија, Даниелсон завршил единаесетти на националното друмско првенство, седми на Тур де Свис и бил избран да настапи на неговиот втор Тур де Франс. Меѓутоа поради повреди здобиени од падови, Даниелсон се повлекол од трката на шестата етапа. Следниот месец, Даниелсон се вратил на Трката околу Јута, каде завршил на 11. место во генералниот пласман и учествувал во победата на екипниот хронометар. Потоа, настапил на САД Про Сајклинг Челинџ, каде завршил на седмото место во генералниот пласман и ја освоил третата етапа. Списанието Bicycling подоцна ја именувала етапата како „највозбудливиот ден во друмскиот велосипедизам на американска почва“.[18]

2013[уреди | уреди извор]

По шесте месеци забрана, Даниелсон се вратил на трките на Волта а Каталуња, каде завршил како десетти во генералниот пласман. Меѓутоа, потоа не настапил на ГП Мигел Индураин, но сепак се вратил во форма на Трката околу Баскија, каде завршил на 11. место во генералниот пласман. Продолжил да вози силно и завршил четврти во генералниот пласман на Тур де Романди. Даниелсон возел на Џиро д’Италија со цел да му помогне на колегата Рајдер Хесједал да ја повтори минатогодишната победа, но Хесједал се повлекол по етапата 12. По повлекувањето на Хесједал, Даниелсон можел да вози по своја волја, но се разболел во последната недела и на крај завршил дури на 94. место.[19] Во јуни, Даниелсон бил избран за настап на својот трет Тур де Франс како помошник. Даниелсон завршил на 60. место во генералниот пласман.[19] По Тур, Даниелсон победил на Трката околу Јута.[20][21][22] Даниелсон ја завршил сезоната со третото место на САД Про Сајклинг Челинџ.[23][24]

2014[уреди | уреди извор]

Во август, Даниелсон се вратил на Трката околу Јута и ја освоил. Ова било втора година по ред како ја освоил титулата.[25] Следниот месец, Даниелсон го потврдил неговото учество на Икон ЛАСИК Трка на Месечината.[26]

2015[уреди | уреди извор]

На 20 јануари 2015 година, глумецот Патрик Демпси и Том Даниелсон биле домаќини на трка во Аризона наречена „Вози, Тусон!“. Трката содржела круг околу градот, кој бил затворен за сообраќај на три часа.[27]

Во мај, Даниелсон го напуштил Џиро д’Италија поради повреда на коленото.[28]

Допинг[уреди | уреди извор]

Во септември 2012 во објава на форум, екипниот менаџер и сопственик на Гармин Шарп Џонатан Вотерс изјавил дека Даниелсон користел допинг со производи на крвта со цел зголемување на кислородот кој е потребен за мускулите.[29] На 10 октомври 2012, американската антидопинг агенција (УСАДА) објавила дека Даниелсон ќе биде суспенсиран на шест месеци за признавање допинг за време на договорот со екипата УС Постал.[30][31] Подоцна истиот ден, организацијата издаде изјава која го потврдува неговото потврдување на шестмесечната забрана од 1 септември 2012 до 1 март 2013. Воедно му биле одземени сите постигнати резултати помеѓу 1 март 2005 и 23 септември 2006.[32] Даниелсон ја објавил својата изјава еден ден подоцна во која изразува жалење за неговата одлука „да ја помине линијата“. Тој изјавил: „Ја прифаќам одговорноста за мојот избор и им се извинувам на сите во мојот живот за тоа - во и надвор од спортот“.[31]

На 3 август 2015 година, Даниелсон објавил преку Твитер дека бил позитивен на синтетички тестостерон при контрола надвор од трка на 9 јули. Бил суспендиран од неговата екипа, чекајќи го исходот од неговиот примерок „Б“.[33] На 6 ноември 2015 година, УСАДА потврдил дека неговиот примерок „Б“ исто така е позитивен.[34]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Роден во Ист Лајм, Конектикат, Даниелсон престојува во Булдер, Колорадо, со неговата жена Стефани и нивните деца, Стивен (р. 2010) и Стела (р. 2012).[35][36] За време на детството престојувал во Конектикат, а средно училиште завршил во Дуранго, Колорадо.[36] Даниелсон ги смета Булдер и Дуранго како свои родни градови.[36]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2001
1. MaillotUSA.PNG Првенство меѓу колеџите во планински велосипедизам
2002
1. MaillotUSA.PNG Првенство меѓу колеџите во планински велосипедизам
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу езерото Кингхај
1. Етапа 5
1. Етапа 8
1. Планина Вашингтон
2003
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Лангкави
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Велосипедски класик Каскада
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Туна
1. Планина Вашингтон[note 1]
2. Класик Си Отер
2. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Велосипедски класик Редландс
5. Краен пласман Тур де Џорџија
5. Краен пласман ГП Нејчр
1. Етапа 2
2004
1. Планина Еванс[note 2]
2005
Поништени резултати од 1 март 2005 до 23 септември 2006 година.[32]
2005
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Џорџија
1. Етапа 5
4. Краен пласман Сетмана Каталана де Чиклисме
5. Краен пласман Тур де Лангкави
7. Краен пласман Трка околу Австрија
7. Краен пласман Вуелта а Еспања
2006
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Австрија
2. Краен пласман Трка околу Џорџија
1. Етапа 5
6. Краен пласман Вуелта а Еспања
1. Етапа 17
8. Краен пласман Трка околу Калифорнија
9. Краен пласман Тур де л’Ен
10. Краен пласман Тирено-Адријатико
2007
1. Планина Еванс
2008
1. Етапа 4 (ТТТ) Трка околу Џорџија
5. Национално хронометарско првенство
5. Краен пласман Трка околу Мисури
2009
1. Планина Еванс
3. Краен пласман Вуелта а Бургос
1. Етапа 4 (ITT)
9. Краен пласман Трка околу Калифорнија
2010
2. Краен пласман Трка Џила
8. Краен пласман Вуелта а Еспања
8. Трофео Мелинда
9. Краен пласман Трка околу Полска
2011
3. Краен пласман Трка околу Калифорнија
4. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
5. Краен пласман Трка околу Јута
8. Краен пласман Тур де Франс
1. Етапа 2 (ТТТ)
9. Краен пласман Тур де Свис
2012
3. Краен пласман Трка околу Калифорнија
7. Краен пласман Тур де Свис
7. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
1. Етапа 3
10. Краен пласман Трка околу Јута[note 3]
1. Етапа 2 (ТТТ)
2013
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Јута
3. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
4. Краен пласман Тур де Романди
10. Краен пласман Волта а Каталуња
2014
1. Краен пласман Jersey yellow.svg Трка околу Јута
1. Етапа 4
2. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
2015
1. Jersey red.svg Планински пласман Волта а Каталуња

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Jersey pink.svg Џиро СО СО 78 49 СО
Jersey yellow.svg Тур 8 СО 60
Jersey red.svg Вуелта 7 6 СО СО 9

СО = се откажал; поништени резултати = пречкртани; — = не учествувал

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. Рекорд на патеката
 2. Рекорд на патеката
 3. Изедначено: 10. или 11. место

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. http://wp.tomdanielson.com/
 2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име slipstreamsports.
 3. „Резултати 2001“. Tinmtn.org. Посетено на 18 јуни 2012.
 4. „Bicycle Hillclimb is Full – Newton's Revenge Registration Now Open“. Mt. Washington Auto Road. 25 февруари 2012. Архивирано од изворникот на 2014-09-03. Посетено на 18 јуни 2012.
 5. 5,0 5,1 „History of the Mt Evans Hill Climb“. Bicyclerace.com. Архивирано од изворникот на 2012-07-18. Посетено на 18 јуни 2012.
 6. „архивска копија“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-08-13. Посетено на 2013-03-21.
 7. „Џонатан Вотерс“. Bicycling.com. Архивирано од изворникот на 2014-09-03. Посетено на 18 јуни 2012.
 8. „Tom Danielson Has Decided To Cut Short His Stay At Fassa Bortolo In Order To Take Advantage Of The C“. BikeRadar. 23 септември 2004. Посетено на 18 јуни 2012.[мртва врска]
 9. „Tom Danielson – Core Power Athlete“. Core Power. Архивирано од изворникот на 2012-04-05. Посетено на 18 јуни 2012.
 10. „Том Даниелсон“. USA Pro Cycling Challenge. Архивирано од изворникот на 2011-12-19. Посетено на 18 јуни 2012.
 11. Лаура Вајсло. „Составот на Гармин-Чипотл“. Cyclingnews.com. Посетено на 18 јуни 2012.
 12. „Том Даниелсон во првите десет на Тур, вели дека сега планира да нападне“. Velonews.competitor.com. 14 јули 2011. Архивирано од изворникот на 2012-10-22. Посетено на 18 јуни 2012.
 13. „Гармин-Сервело го избра Том Даниелсон за неговиот прв Тур де Франс“. Velonation.com. 20 јуни 2011. Посетено на 18 јуни 2012.
 14. „98ème Tour de France 2011“. Memoire-du-cyclisme.net. 26 април 2012. Архивирано од изворникот на 2012-08-29. Посетено на 18 јуни 2012.
 15. Пелки, Чарлс (19 мај 2012). „Целосен директен извештај (Етапа 7)“. Cycling News. Future Publishing Limited. Архивирано од изворникот на 2012-05-21. Посетено на 22 мај 2012.
 16. „Трка околу Калифорнија: Дејв Забриски премина во водство“. Cycling News. Future Publishing Limited. 18 мај 2012. Архивирано од изворникот на 2012-05-19. Посетено на 22 мај 2012.
 17. „Поредок и резултати“. AMGEN Tour of California. AEG. 20 мај 2012. Посетено на 22 мај 2012.
 18. „Tom Danielson Holds off the Chase in Colorado: 10 Best Pro Cycling Rides of 2012 | Bicycling Magazine“. Архивирано од изворникот на 2013-03-10. Посетено на 2013-05-20.
 19. 19,0 19,1 „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-10-04. Посетено на 2013-10-14.
 20. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-10-16. Посетено на 2013-10-14.
 21. http://www.sltrib.com/sltrib/sports/56720396-77/danielson-tour-utah-stage.html.csp
 22. http://www.velonation.com/News/ID/15214/Tour-of-Utah-Danielson-wins-the-overall-with-Empire-Pass-attack.aspx
 23. http://www.cyclingnews.com/races/usa-pro-challenge-2013/stage-7
 24. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-10-17. Посетено на 2013-10-14.
 25. „Twice as nice: Tom Danielson holds off all challengers to repeat as Tour of Utah champ“. 10 август 2014. Посетено на 24 октомври 2014.
 26. Дејв Еџкомб (4 октомври 2014). „Cyclists gather for the Icon LASIK Tour of the Moon“. Архивирано од изворникот на 2014-10-24. Посетено на 24 октомври 2014.
 27. Ким Крос. „Patrick Dempsey and Tom Danielson Want to Ride With You“. Bicycling. Посетено на 7 ноември 2014.
 28. Бери Рајан (24 мај 2015). „Hesjedal ploughs lone furrow at Giro d'Italia“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 24 мај 2015.
 29. „Вотерс потврди минат допинг на Даниелсон“. Cyclingnews.com. Посетено на 8 септември 2012.
 30. „Суспензија на Том Даниелсон“. USADA. 10 октомври 2012.
 31. 31,0 31,1 Лајпхајмер, Забриски, Ванде Велде и Даниелсон признаа за допингот
 32. 32,0 32,1 Шест поранешни колеги на Армстронг добија забрани од УСАДА
 33. „Tom Danielson fails doping test“. Velonews. Competitor Group, Inc. 3 август 2015. Архивирано од изворникот на 2016-10-13. Посетено на 3 август 2015.
 34. Стоукс, Шејн (7 ноември 2015). „Updated: USADA confirms Danielson's B sample also positive, says 'full, fair legal process in place'. cyclingtips.com.au. Посетено на 1 декември 2015.
 35. Филдс, Џен. „Boulder cyclist Tom Danielson rolls on – Boulder Daily Camera“. Dailycamera.com. Посетено на 14 октомври 2013.
 36. 36,0 36,1 36,2 „USA Pro Cycling Challenge Interview“. USA Pro Challenge. Колорадо: Medalist Sports LLC. 15 август 2012. Посетено на 14 октомври 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]