Патрик Демпси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Патрик Демпси
Патрик Демпси, Maj 2006
Роден(а)Патрик Гејлен Демпси
СопружникЏулиан Финк Демпси (31 јули 1999-денес)
Роки Паркер
(1987-1994)

Патрик Гејлен Демпси (роден 13 јануари 1966[1]) е американски глумец. Патрик е неколкупати номииниран за Златен глобус и Саг наградите. Се здобива со слава во доцните осумдесетти. Најпознат е по улогата на неврохирургот Д-р Дерек Шепард (Д-р Совршен) во медицинската драма на АВС, Вовед во анатомија. Во скоро време се има појавувано и во некои познати филмови како на пример: The Emperor's Club, Слободни писатели, Маѓепсани и Деверуша.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Patrick Dempsey profile at“. FilmReference.com. Архивирано од изворникот October 25, 2014. Посетено на January 26, 2015.