Лора Припон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лора Припон
Припон во 2014 година
Роден(а)Лора Хелен Припон
7 март 1980(1980-03-07)(44 г.)
Вочанг, Њу Џерси, САД
ЗанимањеГлумица, продуцент, автор
Активен период1995–сè уште

Лора Хелен Припон (родена на 7 март 1980 г.) — американска глумица, продуцентка и авторка.

Таа е позната по улогата на Дона Пинчиоти во комичната серија Луди седумдесетти (1998–2006), и по улогата на Алекс Воуз во комичната серија Портокалова е новата црна (2013–сè уште). По Луди седумдесетти, Припон главно глуми во телевизиски серии. Таа играла улога во мистериозниот трилер Девојката од возот (2016), филмската адаптација на истоимениот роман на Пола Хокинс.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]