Матје Фламини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Матје Фламини
Mathieu Flamini
Mathieu Flamini Arsenal Members' Day 2015 (19929864949).jpg
Фламини на тренинг со Арсенал во 2015
Лични податоци
Полно име Матје Фламини
Роден на 7 март 1984 (1984-03-07) (38 г.)
Роден во Марсеј, Франција
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција среден век
Клупски податоци
Сегашен клуб Кристал Палас
Број 4
Младинска кариера
2001–2003 ФК Олимпик Марсеј
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2004 Марсеј 14 (0)
2004–2008 Арсенал 102 (7)
2008–2013 ФК Милан 96 (7)
2013-2016 Арсенал 66 (3)
2016- ФК Кристал Палас 10 (0)
Репрезентација
2004–2005 Франција U-21 8 (1)
2007– Франција 3 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 1 мај 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 10 септември 2008

Матје Фламини (роден на 7 март 1984) — француски фудбалер кој игра на позиција среден ред и во моментот игра во екипата на ФК Кристал Палас. Во текот на кариерата, тој настапуваше за францускиот Олимпик Марсеј, италијанскиот Милан, какок и премиерлигашите Арсенал и Кристал Палас. На репрезентативно ниво, тој има настапено само трипати за француската фудбалска репрезентација.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Crystal Palace F.C. squad