Прејди на содржината

Георг Филип Телеман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Георг Филип Телеман (германски: Georg Philipp Telemann, 1681 - 1767) 1745, гравура од Георг Личтенстегер

Георг Филип Телеман (германски: Georg Philipp Telemann, 16811767) — германски барокен композитор, оргалист и свирач на повеќе музички инструменти.[1]

Тој живеел истовремено со Јохан Себастијан Бах, а потоа бил попознат од него. Тој бил долгогодишен пријател на Хендл. Тој има напишано над 3600 дела и затоа е еден од најпродуктивните композитори во историјата. Автор е на повеќе од 40 опери, 145 кантати, 15 мјузикли, 40 страсти, 6 ораториуми и повеќе од 600 концерти.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Guinness Book of World Records 1998, Bantam Books, p. 402. ISBN 0-553-57895-2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]