Методија Симоновски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Методија Мирков Симоновски (Прилеп, 14 март 1927) е македонски етномузиколог и поет за деца.

Биографија[уреди | уреди извор]

Симоновски е роден во Прилеп на 14 март 1927 година. Како виш стручен соработник на Институтот за фолклор „Марко Цепенков“ во Скопје работи од 1 декември 1950 до 31 декември 1965[1]. Таму тој мелографирал голем број македонски народни песни и објавил неколку статии за македонскиот музички фолклор, за ориентализмите во тоналната градба во 1959, за рефрените во 1960, за терминологијата во 1961 и за народните верувања во 1962 година. Во 1963 година е добитник на наградата 13 Ноември за достигања од областа на уметноста.[2]

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Македонски музички фолклор, песни II, Скопје, 1959 (со коредактори);
  • Македонските мелографи од крајот на XIX век, Скопје, 1962 (со коредактор).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Поранешни вработени на Институтот за фолклор "Марко Цепенков" (македонски). Институт за фолклор "Марко Цепенков". конс. 2009-11-16. 
  2. Добитници на наградата „13 Ноември““, skopje.gov.mk (посет. 16 ноември 2009 г). (на македонски)