Бистрица Миркуловска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бистрица Миркуловска
Бистрица Миркуловска.jpg
Роден/а 14 март 1930
Македонија, Скопје, Македонија
Занимање Поет, Писател, преведувач, раскажувач, македонист, лектор

Бистрица Миркуловска е македонски поет, македонист, раскажувач, писател за деца и преведувач.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Миркуловска е родена на 14 март 1930 година во Скопје[2]. Завршила Филозофски факултет на Универзитетот „Кирил и Методиј“ во Скопје и постдипломски студии од областа на македонистиката. Работела како професор на Филолошкиот факултет во Скопје[2]. Била лектор по македонски јазик и литература на Масариковиот универзитет во Брно, Чешка Република. Член на ДПМ од 1971 година. Автор е на книгите: Цвеќенца (поезија за деца, 1960), Градинче (раскази за деца, 1962), Првачиња (поезија за деца, 1972), Празнични виделини (поезија за деца, 1979), Виножито (раскази, 1979), Сите деца мили (поезија, за деца, 1982), Ѕвездена (бајки, 1986), Виделина (бајка, 1989), Клучарчиња (роман за деца и млади, 1992), Прекршен лет (поезија, 1996), "Kdyz kvetly kastany" (Кога цутеа костени) (поезија, Брно, 1997). Добитник е на „Потокарова повелба“ на поранешниот Сојуз на книжевните преведувачи на Југославија за преводи од словенечки на македонски јазик.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 160 - 161.
  2. 2,0 2,1 Силјан, Раде; Смилевски, Веле; Цветкоски, Бранко (1987) (на македонски). Македонски писатели. Скопје: Друштво на писателите на Македонија. стр. 150. 
  3. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, Скопје, 2004, стр. 160.