Валентина Терешкова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Советска поштенска марка со ликот на Валентина Терешкова.
Валентина Терешкова во 2015.

Валентина Владимировна Терешкова (7 март 1937), советски космонаут, прва жена која летна во вселената со вселенскиот брод „Восток 6“ на 16 јуни 1963 година и до 19 јуни 1963 година ја обиколи Земјата 48 пати, поминувајќи 1.960.000 километри.

Социјална активност[уреди | уреди извор]

Во 2011 година, таа беше избрана во Државната дума на Русија од партијата Единствена Русија на регионалната листа на Јарослав. Терешкова, заедно со Елена Мизулина, Ирина Јароваја и Андреј Скоч [1][2][3], е член на меѓуфракциска заменичка група за заштита на христијанските вредности; во ова својство, таа го поддржа воведувањето амандмани на рускиот Устав, според кои, „Православието е основа на националниот и културниот идентитет на Русија“. Заменик-претседател на Комитетот на Државната дума за федерална структура и локална самоуправа од 21 декември 2011 година.

  1. Андрей Владимирович Скоч — депутат Госдумы, меценат и общественный деятель. (dp.ru)
  2. Скоч Андрей Владимирович — депутат Государственной думы Российской Федерации шести созывов. (stories-of-success.ru)
  3. Биография депутата и руководителя фонда «Поколение» Андрея Скоча (theperson.pro)