8 март (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1144  Целестин IIримски папа.
1869  Хектор Берлиоз — француски композитор.
1917  Фердинанд Цепелингермански генерал и конструктор на воздушните бродови (балони), според него наречени Цепелин.
1923  Јоханес ван дер Валс — холандски физичар и математичар.
1942  Хосе Раул Капабланкакубански шаховски велемајстор.
1999  Џо Димаџо — американски играч на безбол.
2016  Џорџ Мартин — британски музички продуцент.