Фердинанд Цепелин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фердинанд Адолф Хајнрих Август Граф фон Цепелин
Ferdinand von Zeppelin.jpg
Фердинанд Цепелин
Роден8 јули 1838
Констанц, Големо Војводство Баден (денес во состав на Баден-Виртемберг, Германија)
Починал8 март 1917(1917-03-08) (возр. 78)
Берлин
ДржаваГерманско Царство
ПотписFerdinand von Zeppelin signature.svg

Фердинанд Цепелин (8 јули 1893 - 8 март 1917), германски генерал и конструктор на воздушните бродови (балони), според него наречени Цепелин. Првиот воздушен балон летна на 3 јули 1900 година.