Фердинанд Цепелин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фердинанд Адолф Хајнрих Август Граф фон Цепелин
Ferdinand von Zeppelin.jpg
Фердинанд Цепелин
Роден 8 јули 1838
Констанз, Големо Војводство Баден (денес во состав на Баден-Виртемберг, Германија)
Починал 8 март 1917(1917-03-08) (воз. 78 г.)
Берлин
Држава Германско царство
Потпис Ferdinand von Zeppelin signature.svg

Фердинанд Цепелин (8 јули 1893 - 8 март 1917), германски генерал и конструктор на воздушните бродови (балони), според него наречени Цепелин. Првиот воздушен балон летна на 3 јули 1900 година.