Прејди на содржината

15 октомври (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
1917  Мата Хари — германска шпионка за време на Првата светска војна, по потекло Холанѓанка.
1964  Кол Портер — американски композитор.
1989  Данило Киш — српски и југословенски писател.
2018  Пол Ален — американски претприемач, основач на „Мајкрософт“.
2022  Марин Бабиќ — македонски глумец.