12 јули (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
100 п.н.е.  Гај Јулиј Цезарримски војсководец, политичар и писател.
1828  Николај Чернишевски — руски револуционер, философ и социјалист.
1884  Амедео Модиљанииталијански сликар.
1892  Бруно Шулц — полски писател.
1904  Пабло Нерудачилеански поет и комунист, добитник на Нобеловата награда и венценосец на Струшките вечери на поезијата.
1937  Бил Козби — американски комичар.
1948  Душан Ковачевиќ — српски драмски писател.
1952  Ирина Бокова — бугарска политичарка.
1967  Џон Петручиамерикански рок-музичар, гитарист на прогресивен метал групата „Dream Theater“.
1967  Катерина Блажевска — македонски новинар.
1973  Билјана Раева — бугарски политичар.
1973  Кристијан Вјери — италијански фудбалер.
1982  Антонио Касано — италијански фудбалер.
1995  Лук Шо — англиски фудбалер.
1996  Муса Дембеле — француски фудбалер.
2000  Винисиус Јуниор — бразилски фудбалер.