Прогресивен метал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прогресивен метал
Стилско потекло: Прогресивен рок, хеви метал, џез-рок, нов бран
Културно потекло: 70-ти, САД, Велика Британија
Типични инструменти: Електрична гитара - Бас - Тапани - Синтетизер
Мејнстрим популарност: Популарност меѓу слушателите на хеви метал и прогресивен рок
Други теми
Историја на прогресивниот метал

Прогресивниот метал (англиски: progressive metal) или прог метал е жанр на хеви металот што има некои заеднички одлики со прогресивниот рок и вклучува употреба на комплексни композициони структури, невообичаена ритмика, и виртуозна оркестрација. Високото ниво на музичка вештина често се комбинира со пеење кое има форма на епски текстуален концепт, резултирајќи со подолги песни и концептуални албуми. Како резултат на овие фактори, прогресивниот метал ретко се слуша на стандардните радио и видео програми.

Влијателни и важни уметници[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]