Портал:Хеви метал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
уреди  

Хеви метал

Слеер на фестивалот Мејхем (2009)

Хеви метал музиката (англиски: heavy metal) е жанр на рок-музиката кој се појавил како дефиниран музички стил во 70-тите години на 20 век, со корени од хард рок бендовите кои, помеѓу 1967 и 1974, ги мешале блузот и рокенролот за да создадат хибрид со дебел и тежок звук, заснован воглавно на гитари и тапани, карактеризиран од употребата на високо-засилена дисторзија. Од хеви металот подоцна еволуирале голем број на поджанрови, многу од кои едноставно се нарекуваат „метал“. Како резултат, „хеви метал“ сега има две различни значења: или жанрот и сите негови поджанрови, или пак оригиналните хеви метал бендови од стилот од 70-тите понекогаш нарекуван „традиционален метал“, на пример Deep Purple, Led Zeppelin, Blue Öyster Cult и Black Sabbath.

Хеви металот започнал да се здобива со популарност во 1970-тите и 1980-тите, време во коешто многу од сега-постоечките жанрови најпрво еволуирале. Хеви металот има голем број на следбеници и фанови во целиот свет, познати кај нас под името металци. Во англофонските земји тие се познати како „метални глави“ (англиски: „metalheads“) и „ударичи на главите“ (англиски: „headbangers“).

уреди  

Вести

уреди  

Дали сте знаеле...

архива...

уреди  

Клучни статии

уреди  

Поврзани портали

уреди  

Хеви метал на останатите Вики проекти

Список на портали | Избрани портали
Исчисти опслуж. кеш