Liquid Tension Experiment

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Liquid Tension Experiment
Лево кон десно: Тони Левин, Мајк Портној, Џордан Рудес, Џон Петручи.
Лево кон десно: Левин, Портној, Рудес, Петручи
Информации
Потекло САД
Жанрови Инструментален рок
Прогресивен метал
Џез-рок
Активни 1997 - 1999
Издавач Magna Carta
Веб-сајт Официјално мрежно место
Членови
Џон Петручи
Мајк Портној
Џордан Рудес
Тони Левин

Liquid Tension Experiment (LTE) бил инструментален рок проект кој се состоел од членовите на Dream Theater - Џон Петручи (гитара), Џордан Рудес (клавијатури) и Мајк Портној (тапани), како и прогресивната рок икона Тони Левин од King Crimson (бас, чапманов стик). Проектот бил формиран како страничен проект на Dream Theater во 1998. Иако некои сметаат дека Рудес бил поканет да им се придружи на Dream Theater најмногу поради успехот со Liquid Tension Experiment, иако претходно имал одбиено понуда да им се придружи во 1994 и наместо тоа, станал член на The Dixie Dregs. Групата свирела брзо, заснована на фузиски делови слични на оние на Dream Theater, само во стил поблизок на џезот и во остуство на вокали.

Liquid Tension Experiment издале два албуми, Liquid Tension Experiment (1998) и Liquid Tension Experiment 2 (1999) преку издавачката куќа Magna Carta. Исто така имале и неколку настапи во живо во Њујорк, Филаделфија и Лос Анџелес. Мајк Портној изјавил во бројни интервјуа (и во неговите веб-сајт ЧПП) дека нема да има трет LTE албум, со оглед на тоа што ¾ од групата се во моменталната постава на Dream Theater. Сепак, неколку песни и рифови се користат во живите настапи на Dream Theater, како „Instrumedley“ од Live at Budokan.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Dream Theater
Џејмс ЛаБри | Џон Мјанг | Џон Петручи | Мајк Портној | Џордан Рудес
Крис Колинс | Чарли Доминичи | Кевин Мур | Дерек Шерениан
Дискографија
Албуми и мини-албуми: When Dream and Day Unite | Images and Words | Awake | A Change of Seasons | Falling into Infinity | Scenes from a Memory | Six Degrees of Inner Turbulence | Train of Thought | Octavarium | Systematic Chaos | Black Clouds & Silver Linings | A Dramatic Turn of Events | Dream Theater | The Astonishing | Distance over Time
Албуми во живо: Live at the Marquee | Once in a LIVEtime | Live Scenes from New York | Live at Budokan | SCORE
Видео и DVD: Images and Words: Live in Tokyo | 5 Years in a Livetime | Metropolis 2000: Scenes from New York | Live at Budokan | SCORE
Песни: Pull Me Under | Another Day | A Mind Beside Itself | The Glass Prison
Поврзани статии
Jelly Jam | Liquid Tension Experiment | MullMuzzler | Nightmare Cinema | OSI | Platypus | Transatlantic | True Symphonic Rockestra | YtseJam