Мајк Портној

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мајк Портној
Mike Portnoy
Животописни податоци
Родено имеМајкл Стивен Портној
Познат(а) и какоМајк Портној
Роден(а)20 април 1967
Лонг бич, Њујорк, САД
ЖанровиПрогресивен метал
Прогресивен рок
ИнструментиТапани
Вокал
Период на активност1985 - сѐ уште
ИздавачиRoadrunner
СоработнициDream Theater
Liquid Tension Experiment
Neal Morse
Transatlantic
Yellow Matter Custard
OSI
Џон Арч

Мајкл Стивен Портној (англиски: Michael Stephen Portnoy; роден на 20 април 1967) — американски тапанар познат по неговата работа со прогресивната метал група Dream Theater. Портној е познат по неговата виртуозност на тапани и за освојувањето на 21 награда од магазинот Modern Drummer (македонски: Модерен тапанар). Тој (заедно со Џон Петручи) е продуцент на последните четири албуми на Dream Theater, започнувајќи од Scenes From a Memory. Тој е исто така најмладата личност (на 37-годишна возраст) која е примена во Куќата на славни рок тапанари.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Dream Theater
Џејмс ЛаБри | Џон Мјанг | Џон Петручи | Мајк Манџини | Џордан Рудес
Мајк Портној | Крис Колинс | Чарли Доминичи | Кевин Мур | Дерек Шерениан
Дискографија
Албуми и мини-албуми: When Dream and Day Unite | Images and Words | Awake | A Change of Seasons | Falling into Infinity | Scenes from a Memory | Six Degrees of Inner Turbulence | Train of Thought | Octavarium | Systematic Chaos | Black Clouds & Silver Linings | A Dramatic Turn of Events | Dream Theater | The Astonishing | Distance over Time | A View from the Top of the World
Албуми во живо: Live at the Marquee | Once in a LIVEtime | Live Scenes from New York | Live at Budokan | SCORE
Видео и DVD: Images and Words: Live in Tokyo | 5 Years in a Livetime | Metropolis 2000: Scenes from New York | Live at Budokan | SCORE
Песни: Pull Me Under | Another Day | A Mind Beside Itself | The Glass Prison
Поврзани статии
Jelly Jam | Liquid Tension Experiment | MullMuzzler | Nightmare Cinema | OSI | Platypus | Transatlantic | True Symphonic Rockestra | YtseJam