Images and Words

Од Википедија — слободната енциклопедија
Images and Words
Омотот на албумот
Студиски албум на Dream Theater
Издаден 7 јули, 1992
Снимен 1991, декември - BearTracks, Њујорк (додатни снимања во The Hit Factory)
Жанр Прогресивен метал
Прогресивен рок
Времетраење 57:07
Издавач ATCO
Продуцент Дејвид Пратер
Албуми на Dream Theater
Претходен албум
When Dream and Day Unite
(1989)
Следен албум
Live at the Marquee
(1993)

Images and Words е вториот албум на прогресивната метал група Dream Theater.

Тоа е првиот албум на кој се појавува моменталниот пејач на Dream Theater, Џејмс ЛаБри, и се смета за карактеристично издание во жанрот на прогресивниот метал.

„Pull Me Under“ била есктензивно пуштана на радио станиците и на MTV, и сè до ден денес останува најголем хит на групата. Самиот албум е комерцијално најуспешниот од сите албуми на Dream Theater, добивајќи сертфикација за златен албум во САД и платинест во Јапонија.

Овој албум е исто така забележителен по тоа што единствениот студиски албум на групата (сè до Octavarium) кој не вклучува ниту една инструментална песна.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. Pull Me Under“ – 8:11 (музика од Dream Theater, текст од Мур)
 2. Another Day“ – 4:22 (Dream Theater и Џеј Бекенстајн, Петручи)
 3. „Take the Time“ – 8:21 (Dream Theater)
 4. „Surrounded“ – 5:30 (Dream Theater, Мур)
 5. „Metropolis Pt. 1: The Miracle and the Sleeper“ – 9:30 (Dream Theater, Петручи)
 6. „Under a Glass Moon“ – 7:02 (Dream Theater, Петручи)
 7. „Wait for Sleep“ – 2:31 (Мур)
 8. „Learning to Live“ – 11:30 (Dream Theater, Мјанг)

Персонал[уреди | уреди извор]

Рангирања на топ-листите[уреди | уреди извор]

Billboard 200 топ-листа:

 • Images and Words - #61

Heatseekers топ-листа:

 • Images and Words - #2

Billboard singles топ-листа:

 • „Pull Me Under“ - #10
 • „Take the Time“ - #22
 • „Another Day“ - #29
Dream Theater
Џејмс ЛаБри | Џон Мјанг | Џон Петручи | Мајк Манџини | Џордан Рудес
Мајк Портној | Крис Колинс | Чарли Доминичи | Кевин Мур | Дерек Шерениан
Дискографија
Албуми и мини-албуми: When Dream and Day Unite | Images and Words | Awake | A Change of Seasons | Falling into Infinity | Scenes from a Memory | Six Degrees of Inner Turbulence | Train of Thought | Octavarium | Systematic Chaos | Black Clouds & Silver Linings | A Dramatic Turn of Events | Dream Theater | The Astonishing | Distance over Time | A View from the Top of the World
Албуми во живо: Live at the Marquee | Once in a LIVEtime | Live Scenes from New York | Live at Budokan | SCORE
Видео и DVD: Images and Words: Live in Tokyo | 5 Years in a Livetime | Metropolis 2000: Scenes from New York | Live at Budokan | SCORE
Песни: Pull Me Under | Another Day | A Mind Beside Itself | The Glass Prison
Поврзани статии
Jelly Jam | Liquid Tension Experiment | MullMuzzler | Nightmare Cinema | OSI | Platypus | Transatlantic | True Symphonic Rockestra | YtseJam