Џеј Бекенстајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Џеј Бекенстајн (роден на 14 мај 1951 во Бруклин, Њујорк) — саксофонист и основач на легендарната американска група Spyro Gyra. Исто така поседува студио во Њујорк наречено BearTracks. Тој е пионер во мешањето на џез со салса, румба и поп музиката.

Тој исто така го свирел солото на песната Another Day на американската прогресивна метал група Dream Theater, од албумот Податотекаs and Words.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]