Another Day

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Another Day
Омотот на сингл CD-то
Сингл на Dream Theater
Издаден 1992
Формат CD
Жанр Прогресивен метал
Времетраење 04:32
Издавач WEA
Позиција на топ-листите
#29 (US Mainstream Rock)
Хронологија на синглови на Dream Theater
Претходен сингл
/
/
Следен сингл
The Silent Man
(1994)

Another Day е втората песна и првиот сингл од албумот на Dream Theater од 1992 година - Податотекаs and Words. Текстот бил напишан целосно од Џон Петручи и се однесува на борбата на неговиот татко со ракот. Џеј Бекенстајн од групата Spyro Gyra свири саксофон на оваа песна.

Список на песни[уреди | уреди извор]

  1. „Another Day“ (4:24)
  2. „A Fortune In Lies“ (во живо) (5:04)
  3. „Another Day“ (во живо )(4:38)

Целосно времетраење 14:06

Песните 2 и 3 биле снимени во живо во клубот „The Marquee“ во Лондон на 23 април 1993. Тие исто така се појавуваат и на албумот во живо Live at the Marquee (Another Day само на јапонската верзија).

Заслуги[уреди | уреди извор]

Dream Theater
Џејмс ЛаБри | Џон Мјанг | Џон Петручи | Мајк Манџини | Џордан Рудес
Мајк Портној | Крис Колинс | Чарли Доминичи | Кевин Мур | Дерек Шерениан
Дискографија
Албуми и мини-албуми: When Dream and Day Unite | Images and Words | Awake | A Change of Seasons | Falling into Infinity | Scenes from a Memory | Six Degrees of Inner Turbulence | Train of Thought | Octavarium | Systematic Chaos | Black Clouds & Silver Linings | A Dramatic Turn of Events | Dream Theater | The Astonishing | Distance over Time | A View from the Top of the World
Албуми во живо: Live at the Marquee | Once in a LIVEtime | Live Scenes from New York | Live at Budokan | SCORE
Видео и DVD: Images and Words: Live in Tokyo | 5 Years in a Livetime | Metropolis 2000: Scenes from New York | Live at Budokan | SCORE
Песни: Pull Me Under | Another Day | A Mind Beside Itself | The Glass Prison
Поврзани статии
Jelly Jam | Liquid Tension Experiment | MullMuzzler | Nightmare Cinema | OSI | Platypus | Transatlantic | True Symphonic Rockestra | YtseJam