Џон Мјанг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џон Мјанг
John Myung - 01.jpg
90%
Роден 24 јануари 1967
Чикаго, Илиноис, САД
Жанр(ови) Прогресивен метал
Поврзан(и) Dream Theater
Гитари Spector, Tung Basses, Yamaha
Активен 1985 - денес
Мрежно место Официјално мрежно место

Џон Ро Мјанг (англиски: John Ro Myung, корејски: 죤로뮹) е басист и основачки член на прогресивната метал група Dream Theater.

Роден на 24 јануари 1967 во Чикаго, Илиноис, од Корејски родители, Џон Мјанг пораснал во Лонг Ајленд, Њујорк. Тој свирел на виолина од неговата 5-годиншна возраст сè додека не го замолиле да свири бас за еден локален бенд на 15-годишна возраст. Оттогаш останал со својот бас, и по матурирањето тој се запишал на музичкиот универзитет Беркли, каде што тој и неговиот другар од средно училиште Џон Петручи (гитара) го сретнале идниот член на нивната група Мајк Портној (тапани). Тие тројцата ја формирале групата Majesty заедно со друг другар од средно училиште, клавијатуристот Кевин Мур, и вокалистот Крис Колинс. Тие подоцна станале познати како Dream Theater.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Dream Theater
Џејмс ЛаБри | Џон Мјанг | Џон Петручи | Мајк Манџини | Џордан Рудес
Мајк Портној | Крис Колинс | Чарли Доминичи | Кевин Мур | Дерек Шерениан
Дискографија
Албуми и мини-албуми: When Dream and Day Unite | Images and Words | Awake | A Change of Seasons | Falling into Infinity | Scenes from a Memory | Six Degrees of Inner Turbulence | Train of Thought | Octavarium | Systematic Chaos | Black Clouds & Silver Linings | A Dramatic Turn of Events | Dream Theater | The Astonishing | Distance over Time | A View from the Top of the World
Албуми во живо: Live at the Marquee | Once in a LIVEtime | Live Scenes from New York | Live at Budokan | SCORE
Видео и DVD: Images and Words: Live in Tokyo | 5 Years in a Livetime | Metropolis 2000: Scenes from New York | Live at Budokan | SCORE
Песни: Pull Me Under | Another Day | A Mind Beside Itself | The Glass Prison
Поврзани статии
Jelly Jam | Liquid Tension Experiment | MullMuzzler | Nightmare Cinema | OSI | Platypus | Transatlantic | True Symphonic Rockestra | YtseJam