Yamaha

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Yamaha Corporation Kurosawa
Oснована 12 октомври, 1887
Седиште Хамаметсу, Shizuoka prefecture, Јапонија
Дејност Conglomerate
Производи Музички инструменти, Аудио/Видео, Електроника , ATV, Мотори
Приходи 7.4 билиони US$ (2003)
Тековен
приход
900 милиони US$ (2005)
Нето приход 149 милиони US$ (2003)
Вработени 23,500 (3/2003)
Портал www.yamaha.com

Yamaha е мултинационална корпорација базирана во Јапонија која произведува музички инструменти, мотори, компјутерски производи, и др.