When Dream and Day Unite

Од Википедија — слободната енциклопедија
When Dream and Day Unite
Омотот на албумот
Студиски албум на Dream Theater
Издаден 6 март 1989
Снимен 18 јули - 12 август 1988, во студијата Kajem/Victory (Гледвин, Пенсилванија)
Жанр Прогресивен метал
Времетраење 51:31
Издавач Mechanic Records
Продуцент Тери Дејт и Dream Theater
Албуми на Dream Theater
Претходен албум
/
/
Следен албум
Податотекаs and Words
(1992)

When Dream and Day Unite (1989) е првиот студиски албум издаден од Dream Theater, прогресивна метал група, на 6 март 1989. Бил снимен во летото 1988 во студијата Kajem/Victory во Гледвин, Пенсилванија, и е едниствениот албум на Dream Theater со Чарли Доминичи како вокали.

На 12 март 2002, ре-издание од 32 бита на албумот било издадено.

На 15-тата годишнина на албумот, моменталната постава на Dream Theater го извела албумот во неговата целост во Лос Анџелес, Калифорнија, и за време на двете дополнителни песни, како специјални гости на бината се појавиле Чарли Доминичи и Дерек Шерениан (и двајцата сега поранешни членови на Dream Theater). Целиот настап бил снимен и подоцна издадена CD и DVD насловен When Dream And Day Reunite преку независната издавачка куќа на групата YtseJam.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. „A Fortune in Lies“ – 5:12 (музика од Dream Theater, текст од Петручи)
 2. „Status Seeker“ – 4:15 (Dream Theater, Доминичи/Петручи)
 3. „The Ytsé Jam“ – 5:43 (Dream Theater, инструменталка)
 4. „The Killing Hand# – 8:40 (Dream Theater, Петручи)
  • I. The Observance
  • II. Ancient Renewal
  • III. The Stray Seed
  • IV. Thorns
  • V. Exodus
 5. „Light Fuse and Get Away" – 7:23 (Dream Theater, Мур)
 6. „Afterlife# – 5:27 (Dream Theater, Доминичи)
 7. „The Ones Who Help to Set the Sun# – 8:04 (Dream Theater, Петручи)
 8. „Only a Matter of Time# – 6:35 (Dream Theater, Мур)

Постава[уреди | уреди извор]

Dream Theater
Џејмс ЛаБри | Џон Мјанг | Џон Петручи | Мајк Манџини | Џордан Рудес
Мајк Портној | Крис Колинс | Чарли Доминичи | Кевин Мур | Дерек Шерениан
Дискографија
Албуми и мини-албуми: When Dream and Day Unite | Images and Words | Awake | A Change of Seasons | Falling into Infinity | Scenes from a Memory | Six Degrees of Inner Turbulence | Train of Thought | Octavarium | Systematic Chaos | Black Clouds & Silver Linings | A Dramatic Turn of Events | Dream Theater | The Astonishing | Distance over Time | A View from the Top of the World
Албуми во живо: Live at the Marquee | Once in a LIVEtime | Live Scenes from New York | Live at Budokan | SCORE
Видео и DVD: Images and Words: Live in Tokyo | 5 Years in a Livetime | Metropolis 2000: Scenes from New York | Live at Budokan | SCORE
Песни: Pull Me Under | Another Day | A Mind Beside Itself | The Glass Prison
Поврзани статии
Jelly Jam | Liquid Tension Experiment | MullMuzzler | Nightmare Cinema | OSI | Platypus | Transatlantic | True Symphonic Rockestra | YtseJam