Џон Петручи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џон Петручи

75%
Роден 12 јули 1967
САД Лонг Ајленд, Њујорк (сојузна држава), САД
Жанр(ови) Прогресивен метал
Поврзан(и) Dream Theater
Гитари Music Man, Ibanez
Активен 1985 - денес
Мрежно место Официјално мрежно место

Џон Питер Петручи (англиски: John Peter Petrucci), роден на 12 јули 1967, е виртуоз на гитара и е најпознат како основачки член на прогресивната метал група Dream Theater. Тој (заедно со Мајк Портној) е продуцент на последните четири албуми на Dream Theater, започнувајќи од Scenes From a Memory.

Тој е виртуоз во жанрот на прогресивниот метал и комбинира голем број на музички стилови во неговото свирење. Тој е познат по неговата извонредна техника на наизменично трзање и неговата разновидност.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Издавачка куќа Забелешки
1989 Guitar Battle Непозната Разни изведувачи
1989 When Dream and Day Unite MCA/Mechanic Прв студиски албум на Dream Theater.
1992 Images and Words Atlantic/ATCO Повторно со Dream Theater, со новиот пејач Џејмс ЛаБри.
1993 Live at the Marquee WEA International Прв албум во живо на Dream Theater.
1994 Awake EastWest Последен албум на Dream Theater со Кевин Мур како клавијатурист.
1995 A Change of Seasons (EP) EastWest Dream Theater EP, со Дерек Шерениан како клавијатурист.
1996 Working Man Magna Carta Во чест на Rush.
1997 Falling into Infinity Elektra Последен албум на Dream Theater со Дерек Шерениан.
1997 Dragon Attack CNR Music Во чест на Queen
1998 Liquid Tension Experiment Magna Carta Проект со Мајк Портној, Џордан Рудес и Тони Левин
1998 Once in a LIVEtime Elektra 2 дискови, снимени во Париз, Франција.
1998 Age Of Impact Magna Carta
1998 Wicked Непозната
1999 Liquid Tension Experiment 2 Magna Carta Втор албум со Liquid Tension Experiment
1999 Metropolis Pt 2: Scenes from a Memory Elektra Џордан Рудес како нов клавијатурист за Dream Theater, првиот концептуален албум на групата.
2000 An Evening with John Petrucci and Jordan Rudess Sound Mind Music Албум во живо со клавијатуристот Џордан Рудес
2001 Feeding the Wheel Magna Carta Соло албум на Џордан Рудес на којшто Петручи свири на гитара.
2001 Live Scenes From New York Elektra 3 дискови снимени во Њујорк, САД.
2002 Six Degrees of Inner Turbulence Elektra Првиот студиски двоен албум на Dream Theater.
2003 Train of Thought Elektra Најтешкиот албум на Dream Theater издаден до денес.
2004 Live at Budokan Atlantic Комбинација од 3CD/2DVD на Dream Theater снимена во Токио, Јапонија.
2005 Suspended Animation Sound Mind Music Прв соло албум.
2005 G3: Live in Tokyo Sony Свири на G3, со гитаристите Стив Ваи и Џо Сатриани
2005 Octavarium Atlantic Најскорешниот студиски албум на Dream Theater.
2006 SCORE Rhino Entertainment 3CD/2DVD снимени во Radio City Music Hall на 1 април 2006 во Њујорк, САД.
2006 Blood of the Snake Inside Out Music Соло албум на Дерек Шерениан на којшто Петручи свирел на гитара на првата песна „Czar Of Steel“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Dream Theater
Џејмс ЛаБри | Џон Мјанг | Џон Петручи | Мајк Манџини | Џордан Рудес
Мајк Портној | Крис Колинс | Чарли Доминичи | Кевин Мур | Дерек Шерениан
Дискографија
Албуми и мини-албуми: When Dream and Day Unite | Images and Words | Awake | A Change of Seasons | Falling into Infinity | Scenes from a Memory | Six Degrees of Inner Turbulence | Train of Thought | Octavarium | Systematic Chaos | Black Clouds & Silver Linings | A Dramatic Turn of Events | Dream Theater | The Astonishing | Distance over Time | A View from the Top of the World
Албуми во живо: Live at the Marquee | Once in a LIVEtime | Live Scenes from New York | Live at Budokan | SCORE
Видео и DVD: Images and Words: Live in Tokyo | 5 Years in a Livetime | Metropolis 2000: Scenes from New York | Live at Budokan | SCORE
Песни: Pull Me Under | Another Day | A Mind Beside Itself | The Glass Prison
Поврзани статии
Jelly Jam | Liquid Tension Experiment | MullMuzzler | Nightmare Cinema | OSI | Platypus | Transatlantic | True Symphonic Rockestra | YtseJam
G3
Постојани членови
Џо Сатриани | Стив Ваи
Поканети гитаристи: Ерик Џонсон | Адријан Лег | Кени Вејн Шепард | Роберт Фрип | Мајкл Шенкер | Ули Јон Рот | Џон Петручи | Ингви Малмстин
Дискографија
Албуми и DVD: G3: Live in Concert | G3: Rockin' in the Free World | G3: Live in Denver | G3: Live in Tokyo