Прејди на содржината

Улрих Рот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Улрих Рот

75%
Роден 18 декември 1954
Диселдорф, Германија
Прекар(и) Ули Рот, Ули Јон Рот
Жанр(ови) Рок
Поврзан(и) Scorpions
Electric Sun
Sky Of Avalon
G3
Legends Of Rock
Гитари Специјална „Sky Guitar“
Активен 1968 - денес
Мрежно место Официјално мрежно место

Улрих Рот (германски: Ulrich Roth) (роден на 18 декември, 1954 во Диселдорф, Германија), исто така познат како Ули Јон Рот (Uli Jon Roth) е гитарист, еден од пионерите на жанрот на нео-класичниот метал.[се бара извор]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во раните 70-ти, се придружил кон група со наречена Dawn Road. Во 1973, се придружил во рок групата Scorpions, чијшто гитарист Мајкл Шенкер ги напуштил за да се приклучи кон групата UFO. До 1978, тој бил главниот гитарист и еден од главните текстописци на групата, во коешто време имале издадено пет албуми, вклучувајќи го албумот Tokyo Tapes, од кого што се продале скоро милион копии. Кога ги напуштил Scorpions во 1978, формирал своја група наречена Electric Sun со која издал три албуми.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

G3
Постојани членови
Џо Сатриани | Стив Ваи
Поканети гитаристи: Ерик Џонсон | Адријан Лег | Кени Вејн Шепард | Роберт Фрип | Мајкл Шенкер | Ули Јон Рот | Џон Петручи | Ингви Малмстин
Дискографија
Албуми и DVD: G3: Live in Concert | G3: Rockin' in the Free World | G3: Live in Denver | G3: Live in Tokyo