Клавијатурен инструмент

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Клавијатури)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пијаното, вообичаен инструмент за клавијатура
Орган Хамонд со прикажан дел од звучникот на Лесли
Фотографија од бандонеон, десната страна
Кон крајот на 4 век од нашата ера „Мозаик на женските музичари“ од византиска вила во Марјамин, Сирија

Кордофони[уреди | уреди извор]

Аерофони[уреди | уреди извор]

Идиофони[уреди | уреди извор]

Електрофони[уреди | уреди извор]