Клавијатурен инструмент

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пијаното, вообичаен инструмент за клавијатура
Орган Хамонд со прикажан дел од звучникот на Лесли
Фотографија од бандонеон, десната страна
Кон крајот на 4 век од нашата ера „Мозаик на женските музичари“ од византиска вила во Марјамин, Сирија

Кордофони[уреди | уреди извор]

Аерофони[уреди | уреди извор]

Идиофони[уреди | уреди извор]

Електрофони[уреди | уреди извор]