Uriah Heep

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Uriah Heep
Познат(а) и како The Stalkers, Spice
Потекло Лондон, Англија, Обединето Кралство
Жанрови Хард рок, хеви метал, прогресивен рок
Период на активност 1967-денес
Издавачи United Artists, Bronze, CBS, Castle, Frontiers
Членови
Мик Бокс, Берни Шоу, Фил Ланзон, Расел Гилбрук, Дејви Ример
Поранешни членови
Дејвид Бајрон, Кен Хенсли, Џон Лоутон, Џон Сломен, Питер Голби, Стеф Фонтејн, Пол Њутн, Гери Тејн, Ли Керслејк, Тревор Болдер

Uriah Heep е една от „големите четири“ британски хард-рок групи заедно со Led Zeppelin, Black Sabbath и Deep Purple, создадена во 1967 година како поп-рок група „The Stalkers“ од Мик Бокс и Дејвид Бајрон. Името е променат до Uriah Heep околу февруари 1970 година. Сега, Мик Бокс е единствен оригинален член на групата.