21 јули (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поврзани статии: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 јули
Поврзани категории: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 јули
1476  Ана Сфорца — ќерка на Галеацо Марија Сфорца.
1816  Паул Јулиус фон Ројтер — основач на британската новинскa агенцијa Ројтерс.
1893  Ханс Фалада — германски писател.
1899  Ернест Хемингвејамерикански писател, добитник на Нобеловата награда за литература во 1954 година.
1911  Маршал Меклуанканадски писател.
1926  Карел Рајс — чешко-британски режисер.
1948  Кет Стивенс — британски пејач и музичар.
1951  Робин Вилијамс — американски глумец.
1955  Бела Тар — унгарски филмски режисер.
1957  Тихомир Арсиќ — српски глумец.
1964  Јенс Вајслоггермански ски-скокач.
1969  Изабел Верт — германска јавачка и дресерка на коњи.
1984  Драган Гаиќ — словенечки ракометар.
2000  Ерлинг Браут Холанд — норвешки фудбалер.