Прејди на содржината

13 јули (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поврзани статии: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 јули
Поврзани категории: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 јули
1590  Папа Климент Xримски папа.
1894  Исак Бабел — руски писател.
1907  Елисие Поповски — македонски учесник во Шпанската граѓанска војна.
1934  Воле Шојинканигериски писател и Нобелов лауреат.
1936  Алберт Ајлер — американски џез-музичар.
1942  Харисон Фордамерикански глумец, познат по улогата на Индијана Џонс во истоимената филмска трилогија.
1954  Дејвид Томпсон — американски кошаркар.
1957  Камерон Кроуамерикански режисер-оскаровец.
1964  Слободан Маровиќ— црногорски фудбалер.
1970  Симеон Ѓанков — бугарски политичар.
1973  Робето Мартинес — шпански фудбалер и тренер.
1976  Дијана Вишневаруска балерина.
1979  Крег Белами — велшки фудбалер.
1985  Гилермо Очоа — мексикански фудбалски голман.
1989  Џек Бобриџ — австралиски велосипедист.
1995  Данте Ексум — австралиски кошаркар.
1996  Че Адамс — шкотски фудбалер.