5 ноември (настани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
1492  Морепловецот Кристофер Колумбо во својот дневник запишал дека пронашол „едно вкусно растение од кое живеат луѓето“. Тоа беше прв пишан документ во кој се спомнува пченката.
1630  Со мирот во Мадрид заврши Англиско-шпанската војна. Претходно Армијата на Шпанија која во оваа земја се бореше со Австрија против Англија, Франција и Холандија, беше поразена на море и на копно.
1854  Се одиграла Битката кај Инкерман во Кримската војна
1911  Италија ги анектирала турските покраини Триполитанија и Киренајка (во денешна Либија), како и островот Родос.
1912  Вудро Вилсон бил избран за претседател на САД, како единствен претседател во историјата на САД кој на изборите победил двајца поранешни претседатели — Вилијам Тафт и Теодор Рузвелт.
1914  Франција и Велика Британија ѝ објавиле војна на Турција.
1940  Демократот Франклин Рузвелт го победил на изборите републиканецот Вендел Вилки и по третпат бил избран за претседател на САД.
1956  Британските падобранци се спуштиле во Порт Саид за време на тројната британско-француско-израелска агресија врз Египет за контрола на Суецкиот Канал. Со енергична акција на Обединетите нации и САД, агресијата била запрена, но оставила политички последици врз целиот регион и врз светот.
1968  Во МНТ била одржана премиерата на оператаЦар Самуил“ на композиторот Кирил Македонски.
1969  САД го лансираа првиот вселенски брод „Маринер-3“ во правец кон Марс. Поради некои технички грешки мисијата претрпе неупсех.
1992  Демократскиот кандидат, гувернерот од Арканзас, Бил Клинтон убедливо победил на претседателските избори дури во 40 држави на САД.
2009  Садам Хусеин е осуден на смрт.
2008  Барак Обама станал претседател на САД.